Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В РЕМ-Пловдив Ангел Янков представя книга за Малево

| Интервю

Регионалният етнографски музей - Пловдив кани на официалното представяне на монографията „Градиво за старите родословия на с. Малево, Долен Рупчос“ (историко-етноложко изследване) на доц. д-р Ангел Янков

Авторът и книгата ще бъдат представени от: доц. д-р Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви" и рецензентите: доц. д-р Ирена Бокова, Нов български университет проф. д.н.к. Васил Марков, ЮЗУ „Неофит Рилски“. Входът е  свободен. Началото е от 18 часа.

Представянето на забележителния труд на автора, чийто роден край е село Малево ще бъде своеобразен празник за свързаните с Родопите. Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Община Чепеларе.

За монографията на Ангел Янков „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“, проф. д.н.к. Васил Марков от Югозападен университет „Неофит Рилски“ пише:  „Четейки забележителната по своята научна и едновременно художествена стойност, монография на доц. д-р Ангел Янков „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“, човек неминуемо и съвсем естествено си задава въпроса: Откъде започва България? За мен, на този труден, но и едновременно много съкровен, за всеки българин, въпрос отговаря книгата на доц. Янков. Книга, написана с много любов, с бликащо родолюбие, с всеотдайност и едновременно с професионализма на изграден историк и етнолог. На всички, които обичат своя род и Родина горещо препоръчам да прочетат тази книга!“

В част от увода на книгата „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване, доц. д-р Ангел Янков споделя: „Някой, някогабеше казал:„За всеки жител на Земята има едно място, където слънцето грее по-различно, цветята са най-красиви, а времето сякаш не съществува. Това място е родният край“.За мен това е една малка, но чудно красива и загадъчна котловина в Родопите, където се намира и моето родно Малево. На пръв поглед то е трудно да бъде видяно от външен човек, но който го „открие“, го носи в сърцето си за цял живот."

Ангел Янков Янков е доцент, доктор по история, етнолог и настоящ Директор на Регионален етнографски музей – Пловдив

Научните интереси на Ангел Янков са насочени към проучване на регионалното и локалното, на конфесионалните варианти в народната култура, на празнично-обредната система на българите, както и към изследвания върху етногенезиса и културните заемки от древността до наше време.

Автор е на над 100 научни студии, статии и съобщения. Участва в научни конференции, семинари и симпозиуми в областта на музеологията, на съхраняване и опазване на културното наследство. Има многобройни участия в теренни етноложки експедиции в Тракия, Родопите, Пирин и Рила. Чете лекции по българска и обща етнология, историческа етнография и древнотракийско наследство в българската народна култура в Пловдивския университет „П. Хилендарски“ и във Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите.

Редактор и съставител е на научни сборници, каталози и етноложки карти. Автор и консултант на документални филми, на диплянки и брошури с популярно съдържание.

Ангел Янков е член на Управителния съвет на „Клуб Приятели на Регионален етнографски музей – Пловдив“. Член е на „Съюза на учените в България“ – клон Пловдив. През 2018 г. е награден от Министерството на културата с Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики – златен и с грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Градски турове за 18 април организира "Старинен Пловдив"

На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..

публикувано на 18.04.25 в 10:10

Изложба „Вяра и Светлина“ в храм „Пресвето сърце Исусово“

Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски.  Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..

обновено на 18.04.25 в 09:32

Как рибите се появиха в картините на Йорданка Георгиева?

Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи  Йорданка Георгиева.  Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция.  Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..

публикувано на 18.04.25 в 08:00

"От Аз-буки до ИИ" - събития в НБ "Иван Вазов"

Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..

публикувано на 16.04.25 в 12:28