Според него в такава ситуация е неуважение към публиката медиите и особено обществените медии, да стоят, като едни галантни, полупасивни наблюдатели, които само дават възможност на политиците да се изявяват според собствените им разбирания.
"Не трябва да забравяме, че медиите, журналистите, са глас на публиката и обществото. Те са т.нар. граждански глас. А в момента гражданското общество е силно недоволно от българските политици, само че то го изразява мълчаливо, като просто не гласува. И журналистите са тези, които трябва да изразят на глас мълчаливия гняв на обществото. И вместо политиците да се вихрят в студията и в ефира, като че ли те са някакви богоизбрани, по-скоро трябва да бъдат подложени на много силна обществена санкция и критична реакция от страна на обществото, което става именно чрез журналистите и то тези от обществените медии", коментира Лозанов.
По казуса със свалянето на имунитета на кандидата за депутат Джейхан Ибрямов медийният експерт посочи, че при замесването на един политик в криминален контекст не би трябвало да има ограничения за цитиране на името му, както не би трябвало да има изобщо забрани да се говори с имена за политици и партии в предизборна кампания. Той посочи, че всеки криминален случай, който се вади по време на предизборна кампания, не е криминален, а политически и, че всички криминални казуси, които се вадят традиционно в българската политика по време на кампании, са демагогия и нямат реална стойност.
"Всичко това се прави по-съзнателно, дирижирано от съответните централи, с една цел – да не се види огромния сблъсък, който в момента се случва. И той е между Изтока и Запада, между демокрацията и диктатурата. И целта е да се разсее, да не се разбере, че това е битката, а да се говорят някакви други неща, като че ли битката е между Делян Пеевски и Ахмед Доган, като че ли е между някакви такива местни играчи в българската политика. Не, битката е между Путин и западния свят и между руските проксита и все по-стесняващите се възможности на либералната демокрация в България. Това е битката, от чийто изход после ще зависи живота и всеки следващ национален сценарий", изтъкна доц. Лозанов.
По думите му демокрацията се свива поради това, че политиците, които би трябвало да се изразяват достатъчно ясно и на висок глас, всъщност се плашат, че от това губят гласове и популистки се снишават.
Според медийния експерт българските политици масово са страхливци и имат страх от публичност, от това реално да отговарят на въпросите, които обществото поставя пред тях.
"Те са готови да участват само в демагогски формации, когато няма кой да ги пита и те да отговарят. Разбира се българските журналисти правят това. Но едно е твоят собствен опонент да забие нокти в твоята компрометирана чест. Тогава схватката става друга и те се пазят от това нещо", подчерта Лозанов.
Чуйте още в звуковия файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..