Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските политици масово са страхливци

Снимка: Георги Нейков

Ограниченията спрямо обществените медии при отразяване на предизборната кампания са все по-анахронични и все по-неадекватни на съвременната ситуация, която най-малкото се отличава с изключително виска степен на скандалност и реч на омразата между самите политици. Това заяви в програма "Ден след ден" медийният експерт, културолог и преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски" доц. Георги Лозанов. 

Според него в такава ситуация е неуважение към публиката медиите и особено обществените медии, да стоят, като едни галантни, полупасивни наблюдатели, които само дават възможност на политиците да се изявяват според собствените им разбирания. 

"Не трябва да забравяме, че медиите, журналистите, са глас на публиката и обществото. Те са т.нар. граждански глас. А в момента гражданското общество е силно недоволно от българските политици, само че то го изразява мълчаливо, като просто не гласува. И журналистите са тези, които трябва да изразят на глас мълчаливия гняв на обществото. И вместо политиците да се вихрят в студията и в ефира, като че ли те са някакви богоизбрани, по-скоро трябва да бъдат подложени на много силна обществена санкция и критична реакция от страна на обществото, което става именно чрез журналистите и то тези от обществените медии", коментира Лозанов. 

По казуса със свалянето на имунитета на кандидата за депутат Джейхан Ибрямов медийният експерт посочи, че при замесването на един политик в криминален контекст не би трябвало да има ограничения за цитиране на името му, както не би трябвало да има изобщо забрани да се говори с имена за политици и партии в предизборна кампания. Той посочи, че всеки криминален случай, който се вади по време на предизборна кампания, не е криминален, а политически и, че всички криминални казуси, които се вадят традиционно в българската политика по време на кампании, са демагогия и нямат реална стойност. 

"Всичко това се прави по-съзнателно, дирижирано от съответните централи, с една цел – да не се види огромния сблъсък, който в момента се случва. И той е между Изтока и Запада, между демокрацията и диктатурата. И целта е да се разсее, да не се разбере, че това е битката, а да се говорят някакви други неща, като че ли битката е между Делян Пеевски и Ахмед Доган, като че ли е между някакви такива местни играчи в българската политика. Не, битката е между Путин и западния свят и между руските проксита и все по-стесняващите се възможности на либералната демокрация в България. Това е битката, от чийто изход после ще зависи живота и всеки следващ национален сценарий", изтъкна доц. Лозанов.

По думите му демокрацията се свива поради това, че политиците, които би трябвало да се изразяват достатъчно ясно и на висок глас, всъщност се плашат, че от това губят гласове и популистки се снишават. 

Според медийния експерт българските политици масово са страхливци и имат страх от публичност, от това реално да отговарят на въпросите, които обществото поставя пред тях. 

"Те са готови да участват само в демагогски формации, когато няма кой да ги пита и те да отговарят. Разбира се  българските журналисти правят това. Но едно е твоят собствен опонент да забие нокти  в твоята компрометирана чест. Тогава схватката става друга и те се пазят от това нещо", подчерта Лозанов.

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39