Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Картини съхраняват паметта за ценни сгради в Пловдив

Изложба на картини на пловдивски сгради със статут на културни ценности се открива в НБ „Иван Вазов“. Тя е част от ученически пленер, който целеше да привлече вниманието на гражданите към архитектурното наследство и проблема със загубата на ценни сгради от миналото заради неправилно стопанисване. 

Изложбата се състои от 16 картини на младежи от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“. Сред нарисуваните сгради от епохата на модернизма са тези на Национална библиотека „Иван Вазов“, бившето кино Балкан.

Изложбата се открива в седмицата, в която се отбелязва Световния ден на архитекта. На официална церемония най-добрите творби от пленера ще бъдат отличени. Проектът се организира от Фондация за изкуство и култура КРЕА и е част от Културния календар на община Пловдив. 

Цел на инициативата  е да привлече вниманието на гражданите към архитектурното наследство и проблема със загубата на ценни сгради от миналото, заради неправилното им стопанисване.

Часове преди откриването на изложбата в НБ „Иван Вазов“  се срещаме с две ученички от пленера с техния разказ за същността на архитектурния модернизъм на Пловдив. И още къде се намират те, кой е строителят им и защо е важно да опазваме културното наследство, коментират Йоана Кацарска, Александра Стефанова  и арх. Галина Балева.

Репортаж - Звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36

Спектакъл отдава почит на "Краля на валса"

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“.  Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..

обновено на 14.07.25 в 08:41

Васко Василев представя "Пътешествието" в Пловдив

Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..

обновено на 13.07.25 в 08:46