„Обжалваме обществената поръчка, защото отново при такива отговорни общински обществени обекти се прилага един изключително порочен модел на възлагане, наречен инженеринг. С този модел от Камарата се борим поредна година, имаме и инициатива пред правителството да се направи промяна в закона за обществените поръчки и да бъде забранен този модел, който макар и законен, е изключително порочен и нецелесъобразен“, посочи председателят на регионалната колегия на КАБ арх. Чавдар Тенев.
Според него правилният ред при такива общественозначими обекти е първо да се обяви обществена поръчка чрез архитектурен конкурс за най-добрия архитектурен проект. С този конкурс ще се реши каква ще бъде сградата. Когато се избере най-добрия проект, тогава би трябвало да се обяви обществена поръчка за строител и офертите на строителите биха били сравними и ще са в конкурентна среда.
Мотивите, с които са атакували поръчката, са за условията на конкуренция, тъй като конкурентната среда липсва, посочи арх. Тенев. Засега от Камарата на архитектите не са решили дали ще обжалват пред по-горна инстанция, ако КЗК не уважи жалбата им, но най-вероятно това ще стане.
Обществената поръчка за новата сграда на Математическата гимназия, която трябва да бъде изградена върху общински парцел на бул. „Освобождение“ зад хотел SPS беше обявена в навечерието на новата учебна година. Процедурата е на инженеринг, който включва проектиране, авторски надзор и строително-монтажни дейности, а прогнозната стойност е 29 750 000 лева без ДДС.
Идейният проект предвижда новото училище да разполага с 6 корпуса, двор, басейн и многофункционална спортна зала.
“Смятам, че претенцията на КАБ е неоснователна, КЗК ще вземе решение и ще изчисти този казус завинаги. Цялата процедура е съгласувана над 1 месец в Агенцията за обществените поръчки (АОП) и оттам ни е върната с минимални технически забележки. Смятам, че процедурата, както и другите обекти, които са на инженеринг, се провежда съвсем нормално и няма да има никакви проблеми“, коментира зам.-кметът Владимир Темелков.
Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица. С близо 600 000 лева се увеличава..
ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..
Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..
Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..
Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева. От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..