Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Някой се страхува от приемането на Закон за сценичните изкуства

Схемата за източване на театрите в Разград и Смолян ще стане по-ясно след включването на всички проверки, които текат от Инспекторатите към Министерството на културата и към Министерския съвет, смята Диана Андреева от „Обсерваторията по икономика на културата". На този етап за нея звучат странно обвиненията на прокуратурата и пускането под гаранция на всички обвинени за схемите в Разград и Смолян, както и липсва на достатъчно твърдение. 

Всички хора очакват по- голяма яснота и пресичане от МК на подобни практики. Това е черно петно ​​в българската култура в контекста на бюджет 2025 година, което се очертава с дефицит, коментира тя пред Радио Пловдив.  Според нея е важно да се изясни и връзката не само между директорите на театрите с останалите обвинени по случай, но и със служителите в Министерството на културата. Липсата на контрол в МК води до такива нарушения, липсва на Закона за сценичните изкуства, които трябваше да бъдат приети заедно с делегираните бюджети, с предпоставки за подобни нарушения. Ако има хора от МК, замесени в схемата, това е угроза за контрол на ограничените финансови ресурси в културата и това е нетърпимо, подчертава експертът.

Случаите в Разград и Смолян, както и докладите на АДФИ показват пропуски в нивата на контрола, смята Андреева и припомни, че в момента субсидията за сценични изкуства е над 200 милиона лева, което е с 10 пъти повече от преди 13 години. Публичните финанси биха изкушили част от хората, особено при липса на контрол, Диана Андреева и даде пример с българското кино, което получава  около 4 пъти по- малко финансиране, но подобни схеми не могат да се случат.

Ограниченията на правомощията не стават със заповеди и наредби, а със Закон за сценичните изкуства. Който се страхува от Закона за сценичните изкуства, попита риторично тя и добави, че преди години директорите са искали повече свобода за действие. Трябва да има ясна регламентация в Закона, който да ограничи злонамерените практики в сценичните изкуства. Заповеди и наредби ще дадат инструмент за недобросъвестни действия или за собствен контрол или за отпускане на контрол, категорична е Андреева. Задължително, по думите й, е и изготвянето на финансов анализ за нуждите на театрите, който не е верен през последните 13 години.

Според нея има отзвук от скандала и за страданието той е отрицателен, има и страх от проверки в сценичните изкуства, както и в цялата система на МК. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24