Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тревожностите се засилват през последните десет години

| обновено на 10.10.24 в 16:44 | Интервю
Огнян Димов
Снимка: БНР Варна

В Деня на психичното здраве в програма "Ден след ден" говорим за тревожността с психоаналитика и психотерапевт д-р Огнян Димов. Той е член на Европейската асоциация на психоаналитиците, автор на две книги. 

Д-р Димов каза, че тревогите на делника са най-често за илюзорни и замаскирани ситуации, провокирани от битовата част на ежедневието ни.

"Тревожността като състояние се отключва от по-сериозни процеси, като травми от миналото, от натрупана неудовлетвореност и също така от загуба на смисъл.", смята психоаналитикът. Той допълни: "Сериозно влияние над тревожността има загубата на смисъл - в професионален план, в семейните отношение и дори смисъл в родителството."

"Двете ми книги описват тревожността и стимулите да вършим креативни неща, също така как да поддържаме стимулите за активност. Важно е също така тази вътрешна неудовлетвореност да прехвърлим в креативност, нещо което има изобразено и на кориците на моите корици, там са кактус и балон.", сподели д-р Димов и уточни: "Младите хора не знаят какви са, при тях всичко е поставено под въпрос днес. Кои сме ние, основен въпрос, например, във Франция вече е обидно да кажем, че сме французи, там казват: "ние сме европейци". 

"Няма толкова подготвени специалисти в България по психотерапия, все още образованието на Запад е по-добро. У нас се изучава "Клинична психология" в СУ и НБУ, но там няма психоанализа, само човек активно живял на Запад, има правоспособност да лекува проблемите на другия човек правилно.", посочи д-р Димов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боян Захариев

Да се преподават добродетели и ценности през светския поглед

Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане  задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..

публикувано на 25.04.25 в 15:53

Млади таланти представиха проекти за модерни къщи

Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната.  Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..

обновено на 25.04.25 в 13:24

„Елементи в криза“ за водата и отпадъците

Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив.  Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..

публикувано на 25.04.25 в 12:45

Музиканти и доброволци почистват Бунарджика

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..

публикувано на 25.04.25 в 10:43

Философията в медицината ще подобри връзката лекар-пациент

Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема  „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...

публикувано на 25.04.25 в 10:33