За първи път на цял випуск от над 61 000 деветокласници ще бъдат проверени уменията по природни науки на електрони устройства. Изследването ще се проведе днес и утре от 8 часа.
В Пловдив и областта изпитът ще се проведе в 85 училища и се очаква да се явят 5943 ученици, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Осигурени са необходимите мобилни устройства, лаптопи, хромбуци и компютри.
Повечето международни изследвания се провеждат на електронни устройства и е важно да подготвим учениците за това, каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. Той обясни, че и задачите за деветокласниците за разработени по примера на задачите PISA и така те ще са по-подготвени за предстоящото международно изследване през следващата година. Резултатите могат да бъдат вписани като текуща оценка по съответния предмет, но само по желание на ученика и по преценка на учителя.
Тестовете са в два варианта, съобразно двата дни на провеждане.
Всеки ученик влиза с акаунта си в портала портала на Министерството на образованието и науката и ще решава тест от три части – по биология и здравно образование, по физика и астрономия и по химия и опазване на околната среда.
Всяка част включва до 10 задачи / казуса. Ученикът разполага с 30 минути за всяка част, като до приключването ѝ ще може да се връща и променя отговорите си.
Тестът съдържа отворени и затворени въпроси, като на места се изисква ученикът да запише свободно верния отговор. Използва се само кирилица.
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на национален протест на 15 май. Те ще блокират кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски", ще има и акции в други градове на страната. Искането е за минимално увеличение на заплатите с 15 процента , като за..
От 9 до 16 часа днес ще бъде преустановено водоподаването в кварталите „Христо Смирненски“, „Южен“, „Прослав“ и част от „Коматево“. Причината е авария на довеждащ водопровод от Помпена станция – Юг, която е една от основните, захранващи града, съобщават от ВиК-Пловдив. Повредата е заради амортизирана 60-годшна етернитова тръба, обясни..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски уточни, че проектът ще се реализира за година - от май 2025 г. до май 2026 г., и обхваща 144 500 кв. м. междублокови пространства, разположени между ул. „Янтра“, ул. „Димитър Греков“, бул. „Княгиня Мария Луиза“, ул. „Болнична“ и бул. „Стефан Стамболов“. През тази година се изпълняват дейностите по пътната,..
Няма сериозно пострадали при катастрофата, станала тази сутрин край пловдивското село Кадиево, съобщават от МВР. По предварителни данни лек автомобил навлязъл в насрещната лента и се ударил в бус. Двамата шофьори са прегледани от медицински екип. Пробите им за алкохол са отрицателни, уточняват от пловдивската полиция. Проблеми с движението..
В Центъра за специализация и професионална подготовка при Академията на МВР в Пазарджик ще се състои церемония по връчването на безпилотни летателни системи за наблюдение на държавната граница. Проявата е във връзка с приключил проект в ГД „Гранична полиция“. Ще бъде отбелязано и началото на професионалното обучение на 390 бъдещи гранични полицаи...