Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако не се овладеят държавните разходи, идва ликвидна криза

В Бюджет-2025 се очертава дупка от около 18 милиарда лева. Икономистът Кузман Илиев бе сред експертите, които предупреждаваха за риска от увеличаващия се дефицит. Според него налице е политически проблем, защото поредица от правителства с къс хоризонт увеличаваха разходи, вдигайки доходи на редица групи. Разходите са високи и растат и са много социално и политически чувствителни. В същото време приходите намаляват. МФ прогнозираше по- висок икономически ръст, за да прикрие дефицита, коментира той пред Радио Пловдив.

По думите му ситуацията е не само притеснителна, но и опасна, защото икономическият растеж беше нереално завишен, а дефицитът ще е между 6 и 8 %. 

Мнението на икономиста е, че не трябва да се вземат нови дългове, защото ще трябва да се вдигнат данъците. Дори и да се намалят разходите, това няма да бъде достатъчно и в един момент най- лесното решение е да се вдигнат данъците, което ще прекърши гръбнака на икономиката, обясни анализаторът.

Трябва да се овладеят разходите, да се каже честно на хората в публичния сектор, че е нужна административна реформа, за да работи държавата по- ефикасно, защото тя непрекъснато си увеличава разходите, които всички хора плащат. Трябва да има политическа воля и решение това да се направи, за което ще бъде платена цена от страна на управляващите, но във времето здравият разум ще бъде възнаграден. В момента политиците правят с чужда пита помен. Ако това не се случи, държавата ще изпадне в ликвидна криза, дори дългът й да не е толкова висок, предупреди Кузман Илиев. 

Това е по- големият риск, който хората не виждат. Тогава ще трябва да се поискат пари от МВФ и той да каже, че е много завишен курсът на лева към еврото и то преди да влезем в еврозоната. Тогава може да се промени курсът на еврото и българските граждани да се окажат обрани, предупреди икономистът. В момента никой не повдига този въпрос, защото политиците нямат интерес, смята още той. Политиците се държат като щрауси с глави в пясъка, не се информират хората, защото никой не иска да бъде лошия вестоносец, но в следващия момент след изборите, някой ще се окаже с горещ картоф в ръцете, коментира икономистът.

Вдигането на данъци ще изгони и малкото инвеститори които имаме. Затова трябват реформи, подчерта той и добави, че българите ще възнаградят тези партии, които извършат реформите и то за първи път. Мнението му е, че в страната трябва да има държавници, а не само политици.

Според него много важно е дали ще се сформира разумно мнозинство, което да овладее юздите на разходите, да преосмисли енергийната сигурност на страната, дори с риска да се загубят няколко милиарда. Оценката му е, че времето откъм финансовото състояние на държавата е много сложно.  2025 година  е Рубикон, от който зависи дали България се закрепи и укрепне и ще завърти колелото. 

Икономистът смята, че МРЗ трябва да се формира на регионален принцип или по браншове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боян Захариев

Да се преподават добродетели и ценности през светския поглед

Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане  задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..

публикувано на 25.04.25 в 15:53

Млади таланти представиха проекти за модерни къщи

Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната.  Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..

обновено на 25.04.25 в 13:24

„Елементи в криза“ за водата и отпадъците

Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив.  Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..

публикувано на 25.04.25 в 12:45

Музиканти и доброволци почистват Бунарджика

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..

публикувано на 25.04.25 в 10:43

Философията в медицината ще подобри връзката лекар-пациент

Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема  „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...

публикувано на 25.04.25 в 10:33