Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудовият пазар не предлага условия за незрящи хора

През 1980 г. по предложение на президиума на бившия Световен съвет за благополучие на слепите 15 октомври се обявява за Международен на Белия бастун. За първи път идея за въвеждане на белия бастун като отличителен знак за слепи се дава през 1930 г. в Париж. Същата година той се популяризира в Америка, като се създава Асоциация в подкрепа на белия бастун, в която членуват видни Американски общественици. 

В Европа  белият бастун  е приет като официално помощно средство  за слепи  през 60- те години. Изображението на човек с бял бастун в ръка е прието за символ на слепотата в целия свят от Учредителното събрание на на Световния Съюз на слепите през октомври 1984. От тогава той се чества като Ден на безопастността на лицата с увредено зрение.

За ежедневнието на хората, засегнати от проблема и тяхното проблемно вписване в активнната професионална и обществена среда - събеседник е Красимир Касабов - председател на Регионалната организация на слепите в България за областите Пловдив и Пазарджик с над 1300 членове. 

По думите му, хората със зрителни проблеми срещат големи затруднения с инфраструктурата, както и с неинформираността на хората за живота на слепите хора.

"Макар че не всеки има нужда от помощ, хората не са запознати как могат да помогнат. В България незрящите, които членуват в Сюза на слепите, са около 10 000. За региона на Пловдив и Пазарджик те са около 1300, а в  Пловдив са 400. 

Пловдив  е сред градовете, които изостават  и с инфраструктурата, и с тактилната маркировка, която в другите страни е факт,  както е описано и прието от всички. Навсякъде, където сега има нови алеи и тротоари  трябва да бъде направена тактилна маркировка, но Пловдив изостава в това отношение", подчерта Касабов.

Като друг основен проблем, освен недостъпната обществена среда, той заяви, че това е проблемът с реализацията на тези хора на пазара на труда.

"Много малка част от нашите хора са трудово реализирани. Няма достатъчно програми за хора с увреждания и специално за хора със зрителни увреждания. А знаем, че зрителното увреждане е сред най-тежките, защото човек възприема чрез зрението си около 85-90% от околната среда. Броени хора са реализирани и трудно се намира работа за  слабо виждащ и незрящ човек".

Касабов бе категоричен, че независимо от факта, че се работи по програми за слепи, те са твърде малко и не предоставят възможност за реализиране на пазара на труда на повече хора.

Той изрази надежда държавата в лицето на Агенцията за хората с увреждания да поеме ангажимент за създаване на адекватна  трудова и обществена среда за незрящите хора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37