Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфлацията в ЕС също намалява, няма как да влезем в еврозоната

Любомир Дацов
Снимка: БТА

Инфлацията във всички страни членки на еврозоната намалява също както и при нас през септември, така че разликата между критерия за приемане в еврозоната и инфлацията не се променя. Няма да намалим инфлацията дори и през първите три месеца на следващата година, т.е. няма как да станем членки на еврозоната.

Това коментира финансистът Любомир Дацов по повод изказването на служебния премиер Димитър Главчев, че страната ни би поискала нов конвергентен доклад, когато намали инфлацията.

Обясни още, че у нас тя се запазва около 1% и не се стопява през последните 5-6 месеца. Това е и причината, заради която нямаме основание да твърдим, че ситуацията у нас се е подобрила спрямо другите.

 Любомир Дацов разясни, че за да можем да изпълним критерия трябва в страните, които са част от еврозоната, да има по-висока инфлация, а при нас тя да спадне. Това обаче към момента не се наблюдава.  

„Миналият месец беше разликата 1.1%, в момента е 1.05%, т.е. няма нищо, което да навежда на мисълта, че България ще изпълни критерия. Още повече, че предстоят месеци, в които ще има правене на още по-големи фискални дефицити – доста по-големи харчове, които като цяло ще помпат потреблението допълнително.

Нито сегашното служебно правителство, нито предишното провежда анти инфлационна политика, така че не могат да се очакват по-различни резултати

Ние не правим политика, насочена към намаляване на инфлацията, т.е. ако това стане - ще се случи случайно, а няма да бъде, защото е следствие на определен тип усилия.

Тази дупка няма да се затвори до края на годината. Ако продължаваме с държавните разходи и с тази бюджетна политика това няма да се случи и през първите три месеца на следващата година.

Вече освен инфлацията говорим и за друг проблем стабилността на публичните финанси, т.е. ние не само, че не подобряваме нещата, но от гледна точка на критерии ги влошаваме“, обясни Дацов.

Той даде пример с това, че разходите за въоръжение бяха 1% от БВП, вече надхвърлят 2% и се говори за достигането им до 2.5% от БВП.

Според него именно воденето на този тип политика откъсва от реалността и от основни макроикономически основи, което е и причината за това, което се случва в публичните финанси.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57