Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали. Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица.
В доклада обаче не са анализирани данните за България, тъй като страната ни все още не е изготвила своите планове за управление на речните басейни.
Пред Радио Пловдив темата коментира Стоян Михов, ръководител на програма „Води“ в Световния фонд за дивата природа WWF България.
Той обясни, че изготвянето на Плановете за управление на речните басейни е доста дълъг процес, който се е забавил във времето. Причините са много и различни, но основната е липсата на воля и добър план за справяне със ситуацията с водите в България и в Европа.
Още преди три години страната ни е трябвало да има свой План за управление на речните басейни. Забавянето се дължи основно на Световната банка, която е трябвало да го изработи, но не го е направила в срок. Затова плановете са започнали да се изработват от Басейновите дирекции и все още не са готови.
България не се справя добре и затова има и наказателна процедура срещу нас от Европейската комисия, припомни Стоян Михов.
Бъдещето на състоянието на водата не е никак добро, предупреди природзащитникът. Той обърна внимание, че наблюдаваните напоследък суши и екстремни наводнения са свързани и са страни на една и съща монета.
Ще станем свидетели на все по - трудни и тежки ситуации. Затова незабавно е необходимо да започне по - добро планиране на използването на водата и на опазването на водните ресурси.
Дори питейната вода започва да не е достатъчна и да става сериозно недостигащ ресурс.
Като цяло България не се отличава много от тревожната европейска тенденция. През последните години състоянието на нашите води не е по - добро от тези на другите страни в Европа.
Ние сме под средното ниво по наличие на води и води, годни за пиене, предупреди Стоян Михов. Той определи като абсурден и недопустим факта, че все още позволяваме 60 - 70 % от питейната вода да се губи по пътя до домовете ни като потребители.
Оттук трябва да започнем да решаваме проблема и след това да правим планове за бъдещето. Крайно време е да се направят сериозни стратегии, планове и политики в тази посока, подчерта Михов.
Цената на водата
Управляващите трябва да вземат решенията, но те трябва да са в посока да не се натоварват гражданите, коментира природозащитникът. Той обясни, че природата предлага много решения за опазване и съхранение на вода. И даде пример със залесяването, което може да предотврати сериозни наводнения.
Повишаването на цената на водата не може да е дълготрайно и устойчиво решение. Винаги решения, свързани с финансови средства, са краткотрайни и пораждат недоволството на местните общности.
Интервюто на Емил Ксотов със Стоян Михов е в звуковия файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..