Специално подготвен спектакъл за своя 70-годишен юбилей представя актьорът Димитър Селенски в Епископската базилика на Филипопол.
"Смятам в един скромен разказ за себе си да споделя с приятели и гости откъси от спектакли, които са създадени във времето, когато съм бил в Пловдив през последните 20 години. Ще се опитам чрез работата си да разкажа и за себе си", обясни в предаването "Точно днес" актьорът.
Димитър Селенски, който сам продуцира спектаклите си, допълни, че много качества трябва да има добрият актьор и те се култивират непрестанно.
"За тези 70 години, от които 50 на сцена, най-голямата награда е топлината, с която ме дарява публиката, докато съединява дланите си", каза още Селенски, който сега се занимава с драматизацията на роман.
Творческият му опит на професионална сцена е свързан с театрите в Добрич, Силистра, Шумен и Русе за периода 1977 г.-1997 г. От следващия сезон и до днес е на свободна практика, като е пресъздал над 90 роли в театъра и киното. Заедно със съмишленици в Синеморец, където живее десет години, Димитър Селенски създава сдружение „Врис“ с цел популяризиране на природното и културно-историческото наследство в региона.
След като се установява трайно в Пловдив и през 2008 г. създава „Арт Студия ЛАБАС“, той продуцира свои моноспектакли, предимно българска драматургия. Сред тях са „Великденско вино“ от Константин Илиев, „Щурчето – убиецът на Ботев...?“ по романа „Неговата любима“ на Неда Антонова, „Небето на Димитър“ по „Забравените от небето“ на Екатерина Томова и др.
За широката публика известността на Димитър Селенски е свързана с участието в сериалите „Откраднат живот“, „Войната на буквите“ и „Вина“.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..