Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхът от Румъния възпира молдовците от еврочленство

Референдумът в Молдова за или против присъединяването в ЕС развълнува стария континент. Това се дължи не само на обрата при броенето, минималната разлика в полза на Брюксел, но и заради съмнението, изразено от президента на страната Мая Санду, че Русия купува гласове, които да спрат европейското развитие на страната.

По последна информация, 50.17% от гласовете са „За“ присъединяване и записването на този факт в конституцията на Молдова. Остава да се преброи минимално количество гласове. Президентът Мая Санду също засега води на първия тур от изборите за държавен глава на страната, но предстои балотаж.

"Тези резултати са очаквани, заради настроенията в Молдова. Дори населението с български корени, гагаузите, в болшинството си са проруски настроени и множеството от тях гласува против европейско челнство. Същевременно, те се страхуват, че едно присъединяване към ЕС автоматично означава и сливане с Румъния. По исторически причини това ги плаши, заради историческата памет за живота им под румънско управление, което се е отличавало с агресивна политика спрямо тях.  Освен това там живеят и украинци и руснаци" - така коментира ситуацията проф. Михаил Станчев.Той е бесарабски българин, родът му е от с. Кортен в Молдова, но самият е роден в Казахстан, след като родителите му са бил навремето депортирани там.

От друга страна, референдумът практически визира само въпросът за бъдещо присъединяване да бъде записан в конституцията на Молдова.  

Президентът на Молдова е прозападно настроен. В геополитически план това е правилната посока, тя е и гаранция за сигурността срещу руското влияние, което в момента там е огромно.  Русия също влияе – за обучение там чрез с квоти по народности, както и с наливане на пари към определени етноси, оформяйки дори някои от тях като олигарси, убеден е проф. М. Станчев.

Независимо от евентуално приемане на европейския път, той ще бъде много дълъг. 

Все пак, дано накрая се окаже, че поне 51% от молдовците са гласували на референдума за европейско бъдеще.

Що се отнася до темата с ядрено въоръжаване на Украйна – такова страната имаше, но не трябваше да го предава на Русия. Така че днес този вариант е малко вероятно да се случи. Руският президент вече заяви, че няма да го допусне, а от друга страна е почти сигурно, че и Америка няма да го позволи - прогнозира Михаил Станчев.

Според него, важна е и развръзката от президентските избори в САЩ. Надеждите са, че ако Камала Харис спечели,  ще продължи политиката на Байдън и дори малко ще засили темповете на военна помощ за Украйна. Нещо, което Джо Байдън не направи достатъчно и навреме.

Войната се затегна и за съжаление върви към вариант на израелско – арабския конфликт. Това означава, че може да се проточи дълги години. Защото в момента никоя от страните – Украйна и Русия, не е в състояние да спечели категорично - скептичен е проф. Михаил Станчев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18