Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийски съкровища гостуват на музея "Гети" в Лос Анджелис

| Интервю

В последно време работим по една голяма изложба „Тракия и античният свят“, която е част от поредица изложби, организирани от „Гети мюзиъм“ в Лос Анджелис. Подготовката трае вече 5-та година, като основният организатор е НАИМ при БАН, който заедно с още 13 български музеи представят най-емблематичните предмети на тракийската култура. Това разказа в предаването "Точно днес" археологът Любомир Мерджанов

Той допълни, че най-много експонати има НАИМ-БАН, след това е Археологическият музей в Пловдив, който участва с Панагюрското съкровище и 2 съкровища от могила Мушовица и Башова могила.  

"Изложбата представя тракийската култура в много сериозен мащаб. Ще стане много впечатляващо. Гордост за нас е, че осигуряваме голяма част от експонатите", посочи археологът.

Той припомни, че музеят е създаден доста отдавна от Джон-Пол Гети, мултимилионер и частен колекционер, като в музея показва своята колекция. „Много е впечатляващо, работи се в огромни размери и се надявам и ние един ден да можем да разполагаме с такива условия“, каза археологът.

Мерджанов разказа, че двете погребения от могила Мушовица и Башова могила са част от некропола при Дуванлий. Едното погребение е женско, със златен нагръдник, 10 златни обици и 2 златни наушника, 3 златни фибули. Има и архаична теракота на бюст на жена, амфора, стъклени шишенца и др. 

Другото погребение е мъжко, което се състои от сребърен ритон, сребърни чаша и блюда с изображения, бронзова броня, комплект от съдове и др. 

Изложбата се открива на 3 ноември и е достъпна за посетители до 3 март 2025 г.

Археологът Любомир Мерджанов работи с екип на РАМ в частен имот на ул. „Ген. Гурко“ № 23, където ще се строи жилищна сграда.

„До момента сме документирали късноантична сграда, с няколко преправки. Документирали сме нейните подове, те са няколко един върху друг. Под сградата разкриваме друга, по-стара, от 3 век. А върху късноантичната сграда регистрираме и 2 много масивни зида на кал, които за съжаление не са много запазени. Предполагаме, че те са от Средновековието. Тепърва ще влизаме в дълбочина“, посочи той.

Цялото интервю на Живка Танчева с Любомир Мерджанов е в прикачения файл. 

По публикацията работи: Иванка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
проф.Георги Рачев

Истинско лято през август

След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..

публикувано на 01.08.25 в 10:46

Очакваме подкрепа от ОбС, за да решим хаоса с тротинетките

Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни.   Пет години след като държавата..

публикувано на 31.07.25 в 14:10

Тръгва национален поход по стъпките на Хаджи Димитър

За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“  ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му.  Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода.  Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..

публикувано на 31.07.25 в 11:10

Тази година надхвърлихме и най- лошите прогнози за пожарите

В Блъгария липсва превенция, както и адеватна техника за гасене на пожари, казав предаването "Точно днес" доц. Момчил Панайотов. Той е преподавател по “Дендрология” в Лесотехническия университет, занимава се активно с проучвания на планински гори и е един от авторите на “Оценка на риска от стихийни пожари в България”, изготвен по поръчка на..

публикувано на 31.07.25 в 10:54

България става страна дестинация за трафик на хора

В международния ден за борба с трафик на хора говорим за проблема и неговите измерения. Националната телефонна линия за борба с трафика на хора отчита увеличение на сигналите за незаконна миграция. Тревожен е и ръстът на случаите, свързани с непълнолетни.  Според  Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора,..

публикувано на 30.07.25 в 10:43