Помощник-фармацевтите у нас са в протестна готовност. Към активни действия те ще преминат след сформиране на 51-вото НС, ако видят, че няма воля за решаване на проблемите им.
От съсловната организация настояват за законодателни промени, които да им позволят да отпускат медикаменти и по лекарско предписание.
Помощник-фармацевтите у нас следват в медицински колежи към университетите. Обучението им е 3 години и завършват с висше образование. Професионалната им квалификация позволява те да отпускат всякакви медикаменти. Заради промени в закона за лекарствата от 2013 г. обаче дейността им се оказва нерегламентирана. В тях е записано, че имат право да отпускат само такива, които са без лекарско предписание. Това означава, че те не могат да изпълняват рецепти.
Тези, които работят в болнични заведения, пък нямат право да приготвят медикаментите за пациентите.
Лиляна Петрова, председател на колегията на Асоциацията на помощник-фармацевтите в Пловдив заяви:
"Това, да работим, криейки се от работещите контролни органи, не е достойно и отказваме да работим в такава среда. Настояваме за законодателни промени, които да регламентират реалната ни дейност - това, което правим - отпускане на лекарства по лекарско предписание под контрола на магистър-фармацевтите".
Лиляна Петрова даде пример, че в Европа и другите държави по света помощник-фармацевтите учат по-малко, нямат висше образование, но имат по-големи правомощия от българските им колеги. В страната има 4000 помощник-фармацевти, като 460 от тях са в Пловдив област, а в Смолянския регион, който страда от недостиг на аптеки в малките населени места, са 50.
По думите им в аптеките в страната има един-двама магистър-фармацевти, а останалите служители са помощник-фармацевти или медицински сестри. От съсловието настояват за открит и ясен диалог с институциите.
Обявяват символичен протест, като във всяка аптека имат поставени знамена с искане за достойни условия на труд. Ако депутатите от 51-вото НС събрание не предприемат законови промени, те ще преминат към активни действия – спиране на работа за 15 минути на ден.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..