Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От показните акции не може да се очаква сериозна ефективност

Защо години наред никой не смее да каже за кои партии се купуват гласове? Защо разследванията не помагат купувачите на гласове да бъдат осъждани? Питаме бившия  министър на вътрешните работи и действащ адвокат Емануил Йорданов.

„Аз винаг исъм бил против показните акции и не мисля, че от тях може да се очаква някаква сериозна ефективност. Не зная кой би се впечатлил от картина, в която се вижда как десет тежко въоръжени полицаи задържат един калайджия. Да не говорим затова, че след целия този панаир, който се прави,  ние нямаме абсолютно никакви данни за брой на осъдени лица, затова те за коя партия са купували гласове...Както се казваше по времето на социализма – кипи безсмислен труд“, каза в интервю за предаването „Ден след ден“ бившият министър на вътрешните работи и действащ адвокат Емануил Йорданов по повод зрелищните акции на МВР срещу купуването на гласове.

Едни купувачи се хващат, други не

От началото на предизборната кампания са проведени от МВР 204 акции за купен вот, задържаните са 42.  

„Не съм чул някой да се е впечатлил от подобни акции. Освен това, широко разпространено е мнението, че акциите засягат единствено една част от политическия спектър, а една част политическия сектор, въобще не усещат. Едни купувачи се хващат, макар и в ограничен обем, а други въобще не се хващат и никой не ги търси“, обясни още Йорданов.

Според него много от служителите не искат да си създават проблеми.

„Представете си, че един полицай разкрие някаква схема, обяви имената и след един месец някой от поръчителите му стане министър, лошо изиграване. Аз съчувствам на тези полицаи, които трябва да участват в подобни постановки. Мисля, че началниците, които ги карат да действат по този начин, би трябвало да бъдат наказвани по някакъв начин“

Трябва да се работи без излишен шум и да се прави така, че да има осъдени за купуване на гласове. Според него, ако има достатъчен контрол, няма да се стигне до това явление.

Цялото интервю с Емануил Йорданов можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54