Работодателите няма да успеят да задържат висококвалифицирани работници, ако техните доходи се изравнят с тези на нискоквалифицираните. Това също така показва, че и те са под линията на издръжка на живот, което не е нормално. Това коментира главният икономист на КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев след като вчера МС одобри увеличението на най-ниските възнаграждения.
Той добави, че няма как един висококвалифициран работник да взима 1100 лв., както и че страната ни продължава да е една от най-бедните страни по отношение на доходи и покупателна способност. Уточни още, че целта на една нормална и адекватна държава е да се намери начин, така че хората да живеят спокойно.
„Един от големите фактори, който показва, че ние не сме адекватни по отношение на тези политики е демографията – виждаме как населението намалява, миграцията, вкарат се работници от други страни като се мисли, че по този начин проблемът ще бъде решен. Вижда се обаче, че това не работи. Единствената система, която би могла да накара хората да останат тук са заплатите“, каза Кацарчев.
Отбеляза още, че все пак се надява системата да бъде реформирана и то по начин, по който изисква директивата за минимални работни заплати, така че да покрива нуждите за издръжка.
„Доходите са ниски, има леко нарастване на доходите, но все пак изоставаме спрямо стандарта преди ковид, тъй като цените продължават да растат, въпреки че инфлацията намалява. Цените са високи спрямо заплатите, т.е. ние не достигаме стандарта спрямо преди“, каза Кацарчев.
Според него във формулата за минималната заплата трябва да има елементи като производителност на труда, но подчерта, че тя не зависи от служителя, а от работодателя.
„Това е функция на работодателя, така че няма как да се прехвърля от болната на здравата глава проблема с производителността на труда“, добави синдикалистът.
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..
Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година? С предложения законопроект за бюджет за настоящата година и средносрочната фискалната рамка не ми изглежда, че финансовото..
Със социолога от "Тренд" Евелина Славкова прогнозираме възможен ли е кабинет на ГЕРБ с ДБ, заедно ИТН и БСП-ОЛ. Дали замразените преговори целят развитие на схемата - четворна коалиция, или отиваме на осми вот. Тази седмица се очаква да започне конституционната процедура с проучвателните мандати, връчвани от президента. Има ли все още шанс за..
Как ще изглежда кино „Космос“ след ремонта, който се очаква да започне съвсем скоро - през февруари, след като се избере фирмата за изпълнението му? Архитект Димитър Балджиев, който е изработил проекта, обясни, че се предвижда основен ремонт на сградата. "Тя ще бъде преустроена в кино, но с възможности за театрални камерни представления и..
„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да доведат..