Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ може да направи или дясно, или програмно правителство

Българите отказват да се присъединят към твърдите ядра на партиите и към призивите им за увеличаване на активността. Може да е с процент - два по-висока активността днес, но така или иначе тя влиза в едно плато, точно както и подкрепата за партиите. Коментарът за първите прогнозни резултати от изборите е на политолога Татяна Буруджиева.

В същото време тя вижда в днешния вот и размествания, като първото от тях е, че  ГЕРБ продължава да се отлепва от останалите формации. Второто е, че сборът от подкрепата за двете ДПС-та показва, че те отново са втора политическа сила, защото електоратът на Движението не се разпилява към други партии. 

Буруджиева изрази скептицизъм за успешни преговори между ГЕРБ и ПП-ДБ след първите изявления на втората политическа сила тази вечер, в които те повториха посланията си от предизборната си кампания.

ПП-ДБ  не отчитат,  че стават все по- малки от ГЕРБ и освен това тяхното спасение се дължи основно на партньорите им от ДСБ и Да, България. Фактът ,че не отчиташ  до каква степен нито можеш да достигнеш до хората, нито хората проявяват активност да се приближат до теб, показва, че в преговорите ще имаме неадекватно поведение от страна на политическите сили. Адекватността означава всеки да си види мястото, на което избирателят го е поставил и да го разбере, коментира Татяна Буруджиева. 

Тезата на политолога е, че ГЕРБ има варианти за съставяне на правителство и те зависят от това колко партии ще влязат в парламента. Единият вариант е ПП и най- вече ДБ да са прагматични партии и да оформят две парламентарни групи. Ако се стигне до разцепление, има възможност да се състави правителство с ДБ, ИТН и с БСП. Това ще е програмно правителство  с ясна политическа отговорност, в което всеки да си носи кръста в управлението. Формулите на ПП-ДБ са формули на мъглата, защото нито знаем кой - кой е, кой го е номинирал и на кого е човек, смята анализаторът. 

 Другият вариант е да се потърси подкрепа от някое от ДПС-та. Разцеплението в Движението води до два резултата. Първият е, че ДПС вече не може да е балансьор в българската политика и това е добрата новина. Така няма да се влиза в управлението през задния вход. Второ сборният им резултат показва, че те са втора политическа сила. Така че вариантите са или за ясна ориентирана вдясно и работеща с ЕК и с ЕНП коалиция , или широко коалиционно представено правителство, фокусирано на програма, а не на десни ценности, прогнозира Буруджиева.

По думите й правителството ще бъде аритметично, но този път трябва да сме наясно какво ще прави това правителство.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04