"Друг е въпросът, че едно правителство, подкрепяно от четири партии, няма да има комфорт да управлява един, та дори и половин мандат", коментира той.
Според него на тези избори има две изненади. "По-голямата е доста по-убедителното представяне на ДПС – Ново начало, в сравнение с АПС на Доган. Аз лично очаквах да е обратното съотношение на силите, но очевидно разнообразният ресурс, който беше хвърлен в кампанията, си е казал думата. Макар че що се отнася до турскоезичният електорат, там надмощието на Доган е видимо. Другата по-малка изненада е сравнително по-високата избирателна активност в сравнение с изборите на 9 юни. Ние предвиждахме 30-34%, а тя гони вече 38%. Това е добър сигнал от електората при всички призиви за гласуване, но все пак постижението е скромно, в сранение с други избирателни активности. Нямаше протестна вълна на тези избори, някой да се възмути от нещо и да излязат хората масово да гласуват", посочи Инджов.
Той не смята, че многото гласове в графата "Не подкрепям никого" е притеснително, а по-скоро е на мнение, че тази група избиратели са постигнали добър изборен резултат.
"Това е опция, която е дадена за хора, които са активни, отиват до секциите и дават ясен сигнал на политическите сили, че не искат да гласуват за тях. Това действително е един протестен вот! По-добре да отидеш и да гласуваш по този начин, отколкото да си останеш вкъщи", подчерта политологът.
Той обобщи, че цялостната избирателна картина е същата, както и на предишните избори - ниска активност, същото съотношение на ДПС (с двете фракции) и многопартиен парламент. Подобна конфигурация последно е имало през 2014 г., когато в парламента влязоха 8 партии, припомни, Иво Инджов. По думите му и сега имаме фрагментиране на политическото пространсво, ръст на националистическия вот с четирите партии (Възраждане, Меч, Величие и ИТН), които акумулират около ¼ от гласовете и криза на системните партии.
"На този терен може да се появи нов играч, който да промени правилата на играта за добро или лошо, но във всеки случай той може да върне интересът към политиката и да мобилизира много хора да гласуват. Всеки следващ избор при тази картинка за следващо Народно събрание, може да мобилизира много хора", смята Инджов.
Той припомни 2001 година, когато на фона на тоталната криза на политическия модел се появи царят, а през 2009 година, при подобна ситуация, изгря ГЕРБ на Бойко Борисов.
"Сега на фона на срива на политическата система може да се появи нов играч. Не вярвам Борисов да стане премиер, това са риторически упражнения. Най-вероятно много му се иска, но сигурно си дава сметка, че при 70 депутати няма как да удря по масата. Нужна е компромисна фигура. Но ГЕРБ трябва да излъчи такава фигура или, ако се договорят с ПП-ДБ и други две партии, да работят с тази конфигурация, но Борисов не го виждам като премиер", прогнозира политологът.
Чуйте повече в звуковия файл.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..