Все по-голямо е раздробяването на парламента и все повече антисистемни партии влизат в НС, коментира в предаването "Ден след ден" политологът Георги Киряков.
Затова е много важно т.нар. системни партии да бъдат на ниво, за да преодолеят различията си и да създадат някакво нормално мнозинство и управление. "Има какво да се решава и да се управлява, а антисистемните партии нямат никакво намерение да помагат в управлението. Това е заложено в начина на говоренето на техните партии", обясни политологът.
Георги Киряков коментира, че заявката на партия МЕЧ да управлява МВР е малко странна от човек, който не познава механизмите на управление на една демократична държава и ги отрича в определен смисъл.
"МВР, като едно от най-важните, трудно би стигнало до партия МЕЧ. Какво ще направят, ако има съпротива от коалиционните им партньори Радостин Василев или някой от ПП МЕЧ да ръководи МВР с идеалната цел за акция „Чисти ръце“. Акцията в италианския вариант ли ще се прави или ще е побългарена? При по-сериозно представителство можеше и да имат претенции, но сега трудно да поставят условия за министерски постове", смята Киряков.
Макар че ГЕРБ са победителите, и тяхната легитимност е много ниска. Малко са гласовете им за тези претенции – да има кабинет с техния мандат с тяхната програма, както и да получат важни министерства. "В ситуация, когато да се управлява са нужни поне 3 партии, е рано да се поставят такива условия", допълни политологът.
Той допълни, че е ниска легитимността и на останалите партии и даде пример с МЕЧ и Величие, които са получили по 60 000 гласа. "Странно и плашеща е тази ниска легитимност (4 % от вота), а представете си каква ще е легитимността им за власт".
Киряков смята, че е голяма вероятността избирателната активност да продължи да пада, а доверието в НС също не е висока. "Така ще е, докато политическият процес не се отпуши през "нещо" - дали смяна на политическите елити или нов играч, каквато би била партия на президента Радев.
Цялото интервю на Емил Костов с политолога Георги Киряков е в прикачения файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..