Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков представи днес рейтинговата система на висшите училища в България.
От нея става ясно, че Медицинският университет в Пловдив губи лидерството при специалност "Медицина". Обучението там вече е на втора позиция след Медицински университет- София. Пловдивският медицински вуз събира 71 точки, или с 1 точка по-малко от МУ-София.
Отличните направления са:
- в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - "Теория на изкуствата"
- в Университета по хранителни технологии - "Хранителни технологии"
- в Аграрния университет - две професионални направления – „Растениевъдство“ и „Растителна защита"
Пловдивският филиал на Техническия университет - София отново е безспорен първенец в 6 направления: „Електротехника и електроника“,„Енергетика“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Машинно инженерство“, „Общо инженерство“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“.
Данните показват, че над 85 % от завършилите магистърски програми след средно образование работят на позиции за висшисти. При завършилите магистърски програми след придобита степен на висше образование процентът на реализация на позиции за висшисти е над 70.
От настоящата година на платформата на Рейтинговата система се публикува и електронна версия на Националната карта на висшето образование, съобщи още министър Галин Цоков. По думите му това ще улесни, както висшите училища, така и работата на Националната агенция по оценяване и акредитация.
Проф. Цоков отчете и още няколко положителни тенденции, които се запазват и тази година. Безработицата при висшистите през предходните 5 години, се задържа на равнище от малко над 2%, като за магистърските програми след средно образование това равнище е едва около 1%.
Делът на наетите, които през първите 5 години след дипломирането си работят на позиция, за която се изисква висше образование, нараства до 61% от 59% през миналата година и при 46% през 2014 г.
Средният облагаем доход на висшистите също нараства, достигайки до 2523 лева от 2200 лева през миналата година и едва 980 лева през 2015 година.
Най-висок среден облагаем доход получават завършилите „Военно дело“ и „Информатика и компютърни науки“ (над 4500 лв.), следвани от тези, които са завършили „Математика“, „Металургия“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Национална сигурност“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Енергетика“, „Обществено здраве“ и „Електротехника, електроника и автоматика“ (между 3000 и 4000 лв.).
Тази година се наблюдава леко увеличение на общия брой на студентите - от 180 000 на 182 759. Трите професионални направления с много студенти са г. „Икономика“ с 25 383, „Педагогика“ (16 448) и „Медицина“ (13 265). Най-малко студенти се обучават в направление „Теория на изкуствата“ – 54.
В рамките на последното десетилетие делът на чуждестранните студенти в България се удвоява – от около 4% през 2013 г. до близо 9% от действащите студенти през 2024 г. Делът на чуждестранните студенти е най-голям в направленията „Медицина“ (58% от действащите студенти), „Стоматология“ (47%) и „Ветеринарна медицина“ (31%). В още 4 професионални направления чуждестранните студенти надхвърлят 10% от броя на действащите студенти. Това са „Фармация“ (14%), „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (13%), „Музикално и танцово изкуство“ (12%) и „Туризъм“ (11%).
Новост в рейтинговата система е включването на индикатори, измерващи дела на студентите първо поколение, които показват, че близо 37% от студентите са от семейства със средно образование.
Рейтинговата система сравнява 51 акредитирани висши училища, предлагащи обучение в България в рамките на 52 професионални направления на основата на десетки показатели, измерващи различни аспекти на учебния процес, научната дейност, учебната среда, социалните условия, достъпността на образованието, престижа и регионалната значимост на висшите училища, както и реализацията на завършилите на пазара на труда. Целта е да се подпомагат кандидат-студентите в усилията им да направят информиран избор и да се ориентират в многообразието от възможности за обучение, които се предлагат от висшите училища в България.
Рейтинговата система е достъпна в интернет на адрес: https://rsvu.mon.bgМъж и жена са загинали при при катастрофа до Панагюрище, трети човек е в болница. Тежкият инцидент е станал в сряда вечерта на пътя до Панагюрски колонии. 68-годишен мъж от Пазарджик е загубил управление над автомобила си и влязъл в насрещното движение, където се ударил челно в друга кола, шофирана от 58-годишен жител на село Баня, съобщиха от..
ЦИК обяви окончателните данни за разпределението на мандатите в 51-вото Народно събрание. В Пловдив град ГЕРБ - СДС получава 4 мандата, ПП-ДБ и „Възраждане“ – по 2. По 1 мандат имат ДПС – Ново начало, БСП, „Има такъв народ“ и „МЕЧ“. Така депутати от 16-ти МИР Пловдив град стават Бойко Борисов, Костадин Димитров, Георги Георгиев и..
Тази сутрин в 7 часа нивата на фини прахови частици в район "Тракия" и в кв. "Каменица" в Пловдив са под нормата – под 50. В 6 часа в Катуница също са отчетени нива под нормата , съобщи областният управител на Пловдив Христина Янчева . Тя уточни обаче, че мерките на РЗИ остават, тъй като в късните часове снощи в Катуница са измерени..
Жителите на асеновградското село Горнослав за втори път еднозначно гласуваха "против" община Асеновград да сменя предназначението на държавни имоти за сметища, вредни производства и кариери. От 57 присъствали на проведеното снощи Общо събрание в селото 55 гласуваха „против“. 94 са имащите парво на глас от селото. Това съобщи пред Радио..
В навечерието на Деня на народните будители на Римския стадион в Пловдив ще се проведе голям празничен концерт. Той е под надслов „Поклон, будители народни!” и в него ще се включат любителските състави към читалищата от града. Началото е от 17, 30 ч., входът е свободен. Проявата се организира за поредна година от Общинския читалищен съюз в Пловдив..