Световният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 14 ноември от 2007г. Самият ден 14 ноември е избран, защото това е рожденият ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлз Бест през 1921 г. откриват животоспасяващото лечение за захарен диабет тип 1 – инсулина.
По данни на Международната диабетна федерация честотата на заболяването е 8,3% и по прогноза ще надмине 10% към 2035 г. Големият брой неразпознати случаи е важна предпоставка за закъсняване на лечението, вследствие на което се развиват усложнения. Най-често се открива диабет при пациентите във възрастовата група 40-59 г., обаче се наблюдава подмладяване на заболяемостта. Захарният диабет тип 1 съкращава очакваната продължителност на живот с 15 години, а при захарен диабет тип 2 – с 5 до 10 години. Всяка година вследствие на диабет в България умират над 8000 души, или 22 души дневно. Всъщност този брой би бил много по-голям, ако се отчитат смъртните случаи, предизвикани от усложненията на диабета.В България за щастие има хора като г-жа Елисавета Котова, която повече от 20 години върви по нелекия път на своята лична и едновременно с широк обществен отзвук мисия, а именно чрез превенция да бъдат намалени случаите на съвременното заболяване особено при децата и младите хора.
Елисавета Котова е председател на Националната асоциация на децата с диабет, и в качеството си на такъв, и като родител всяка година организира национална конференция за всички деца и техните родители. Тази 2024-а година 12-а по ред конференция ще се проведе на 2 и 3 ноември на територията на Младежки център-Пловдив.
По думите й в рамките на двата дни, ще се дискутират новостите и международните препоръки в качественото лечение на специалисти в областта. Ще бъде представено предстоящо мащабно изследване на деца с риск от диабет тип1, което ще се провежда в гр. София – СБАЛ по детски болести “Проф. Иван Митев“, заедно с екип от УМБАЛ “Св. Иван Рилски“. Ще се обърне внимание и на проблеми, с които се сблъскват родителите от най-малкият до най-възрастният пациент с диабет.
В конференцията ще вземат участие водещи ендокринолози, лекари специалисти в различните области, които имат отношение към лечението на диабета, социални работници, адвокати, защитаващи правата на пациентите.
Елисавета Котова бе гост в предаването Клуб "Неделя". Целият разговор е достъпен в прикачения звуков файл.
В последното октомврийско издание на предаването Клуб "Неделя" наш гост бе Снежана Павлова - сертифициран експерт по Емоционална интелигентност към ФРЕИ /Фондация за развитие на емоционалната интелигентност/ и регионален директор на първия по рода си Клуб по Емоционална Интелигентност в града. Снежана е пълна противоложност на своето име. Тя е..
„България вече е призната като възможна точка за рехабилитация на пациенти в Европа. Тези услуги са на високо ниво у нас. Липсва ни само трезва оценка къде се намираме.“ Това заяви адвокат Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация след вчерашния форум на тема „План за развитие на здравния туризъм, с фокус..
На 27.10.2024г. в предаването „Споделено с Августина“ гостува Жеко Жеков с артистичния псевдоним Jekov. Той е китарист и певец с отличителен тембър. Завършва музикалното училище в град Бургас и още тогава започва да прави авторска музика, а първата му група се казва Saltfield. Създават я заедно с Теород Чирпанлиев и издават албума Waters..
Както и да си гледаме часовника, „Алтер его“ вече седем години звучи в ефира на Радио Пловдив! Ще отбележим този факт смирено и малко по-нетрадиционно. Ще излъчим ретроспективно предаване за генезиса и развитието на епиграмата в европейския литературен контекст. Правим това с убеждението, че този капризен жанр има нужда от медийна подкрепа,..
В Клуб "Неделя" посрещнахме българския лондончанин - писателя Ангел Хаджипопгеоргиев, който ни представи новия си роман "Божествена трагедия". Говорихме за митовете като литературна основа, тяхното волно преформатиране и боговете като начало или продукт на употреба. В своя пореден четвърти роман от прозаичния му цикъл Хаджипопгеоргиев поставя..