Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира Акция "Зима", сменяйте летните гуми

| обновено на 01.11.24 в 06:41

От днес започва обичайната за сезона полицейска „Акция „Зима“, с която Пътна полиция ще проверява за нарушения и изправност на колите през идващия, вероятно студен зимен сезон.  По този повод днес екип на пловдивското полицейско звено на тази служба използва трибуната на Радио Пловдив, за да направи обръщение към шофьорите  за предстоящите им ангажименти.

Болшинството водачи, предполагаемо си знаят какво трябва да изпълнят по колите и оборудването, но припомнянето на някои акценти не е излишно.  Указанията на акция „Зима“ проектира инспектор Стоян Войводов от Пътна полиция – Пловдив: 

"От 1 до 10 ноември тя ще бъде насочена към водачи на велосипеди, индивидуални електрически превозни средства, ППС с животинска тяга. От 11 до 20 ще се проверяват пешеходци, а от 21 до края на ноември полицията ще проверява за техническата изправност на автомобилите. През изминалите седмици броят на установените нарушения е доста висок. Този контрол ще бъда завишен и върху идните месеци, тъй като с промяната на метеорологичната обстановка, настъпват промени, които влияят на пътната безопасност“ - обясни експертът от КАТ - Пловдив. 

Статистиката за пътните неуредици си остава неприятна, сподели  инспектор Стоян Войводов.  Данните  сочат, че за период от само една седмица (21-27 октомври) на територията на Пловдив област са настъпили 67 транспортни произшествия. В тях ранени са 23 души, а един човек  е загинал. 

Заловени са още 11 пияни шофьори и и 8 други с наркотици.  8 шофьори са хванати да карат без книжка. 

В пункта за годишни технически прегледи на Съюза на българските автомобилисти на Брезовско шосе експертът Диян Атанасов извърши демонстрация на цялата процедура, която обясни подробно: 

“Когато пристигна един автомобил в пункта за преглед, първо се взимат документ на собственика – талони и лични карти, книжка. Тогава започва прегледът. След това се измерват спирачките за изправност, се проверяват светлините – дали са изправни мигачи, фарове, чистачки. Преминава се проверка за изгорели газове на автомобила, като този автомобил е бензинов. Също трябва да се проверяват течностите в автомобила дали има, защото сега следват зимните условия” - изтъкна  Диян Атанасов от СБА.

По думите му,  смяната на летните със зимни гуми в този сезон е задължителна.  Въпреки положителните климатични условия от последните години, това трябва да се стори превантивно, особено при падането на температурите  до 0 градуса или под тази норма. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Създават ново дружество "Иганово" за изграждането на завода с "Райнметал"

Правителството реши да създаде ново държавно дружество – „Иганово“ ЕАД. Компанията ще бъде еднолично акционерно дружество с държавно участие и ще се занимава с изграждането на завод за производство на барут и заряди, както и на завод за 155-милиметрови боеприпаси. Решението идва ден след като германската компания „Райнметал“ и ВМЗ–Сопот подписаха..

публикувано на 29.10.25 в 16:32

Залесиха с нови дървета парк "Стадиона" в Пазарджик

Залесиха парк „Стадиона“ в Пазарджик с десетки нови дървета. Акцията е част от мерките на общината за поддържане здравето и обновяването на зелените площи. Новите фиданки са  чинар, сребърен явор, европейски ясен и златиста плачеща върба.  Подбраните дървета с добра адаптивност към местния климат, издържливост на заболявания и щадяща коренова..

публикувано на 29.10.25 в 13:54

Д-р Калинов подаде оставка като управител на МБАЛ "Св. Мина"

Управителят на МБАЛ "Св. Мина" д-р Калин Калинов е подал оставка, съобщи за Радио Пловдив ресорният заместник-кмет Иван Стоянов. Той уточни, че преди два дни е постъпило искане от д-р Калинов да бъде освободен от поста, като се изтъкват „лични причини”. Стоянов допълни, че на предстоящата сесия ще се гледа предложението за избор на нов..

публикувано на 29.10.25 в 12:31

В Пловдив засилват контрола върху изгарянето на отпадъци

Във връзка с предстоящия отоплителен сезон Община Пловдив предприема превантивни мерки и засилва контрола върху нерегламентираното изгаряне на отпадъци, за да намали негативното въздействие върху качеството на атмосферния въздух. Според разпоредбите на Закона за управление на отпадъците, изгарянето и изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места е..

обновено на 29.10.25 в 10:55

ОбС - Асеновград пак разглежда компенсация за частния превозвач

Ново предложение за финансово компенсиране на загубите на частния превозвач, обслужващ градските автобусни линии в Асеновград, ще разгледа Общинският съвет на днешното си заседание. Докладната е входирана от кмета д-р Христо Грудев и е публикувана на официалната страница на администрацията.  Предлага се да бъдат осигурени близо 94 хил. лева..

обновено на 29.10.25 в 10:47