„Разказът изглежда сложен, но той изглежда и предназначен за участниците, героите в него. Той сякаш не е предназначен за гражданите, за тези, които гласувахме преди 10 дни и това е проблем. Защото този разказ трябва да произведе едно лигитимно правителство. Този разказ трябва да произведе смисъл от съществуването на това правителство. И не на последно място – този разказ трябва да произведе перспектива за това правителство. А виждаме, че основната сюжетна линия се върти около антагонизъм“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Страхил Делийски, политолог и университетски преподавател, който коментира диалога на политическата сцена за съставяне на редовен кабинет.
Той подчерта, че всеки добър разказ, за да отговаря на въобръжението на публиката, трябва да има развръзка, но засега тя липсва и това е проблем.
„Не виждам при така поставените позиции, при така използвания език, как ще се намери онази развръзка, този хепиенд, към който всички казват, че се стремят. Това се повтаря за пореден път. Имаме едни и същи участници в сюжетната линия, които влизат със сходни на предишните си позиции. И вместо в момента те сега да напишат следващата глава за техните взаимоотношения, да я наречем консолидацията на един елит, те продължават в същото русло, сякаш за първи път се вижда. Това не ги издига в очите на гражданите. Усещането, че отново взаимоотношенията между политически елити ще произведат избори, започва да става натрапчиво. А самата идея, че от изборите ще се произведат отношения, които ще произведат нови избори, става все по-демотивиращо за политическо участие“, коментира още политологът.
Страхил Делийски е категоричен, че ако сега отново влезем в нова изборна ситуация, на политиците ще им бъде много трудно да да обяснят смисъла на собственото си съществуване.
„Това ще ги накара правителство да има. Но все пак ще е необходимо смислено да бъде разказано това правителство – какво ще прави и в името на кого ще действа това правителство“, каза още той.
Цялото интервю със Страхил Делийски можете да чуете в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..