„Разказът изглежда сложен, но той изглежда и предназначен за участниците, героите в него. Той сякаш не е предназначен за гражданите, за тези, които гласувахме преди 10 дни и това е проблем. Защото този разказ трябва да произведе едно лигитимно правителство. Този разказ трябва да произведе смисъл от съществуването на това правителство. И не на последно място – този разказ трябва да произведе перспектива за това правителство. А виждаме, че основната сюжетна линия се върти около антагонизъм“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Страхил Делийски, политолог и университетски преподавател, който коментира диалога на политическата сцена за съставяне на редовен кабинет.
Той подчерта, че всеки добър разказ, за да отговаря на въобръжението на публиката, трябва да има развръзка, но засега тя липсва и това е проблем.
„Не виждам при така поставените позиции, при така използвания език, как ще се намери онази развръзка, този хепиенд, към който всички казват, че се стремят. Това се повтаря за пореден път. Имаме едни и същи участници в сюжетната линия, които влизат със сходни на предишните си позиции. И вместо в момента те сега да напишат следващата глава за техните взаимоотношения, да я наречем консолидацията на един елит, те продължават в същото русло, сякаш за първи път се вижда. Това не ги издига в очите на гражданите. Усещането, че отново взаимоотношенията между политически елити ще произведат избори, започва да става натрапчиво. А самата идея, че от изборите ще се произведат отношения, които ще произведат нови избори, става все по-демотивиращо за политическо участие“, коментира още политологът.
Страхил Делийски е категоричен, че ако сега отново влезем в нова изборна ситуация, на политиците ще им бъде много трудно да да обяснят смисъла на собственото си съществуване.
„Това ще ги накара правителство да има. Но все пак ще е необходимо смислено да бъде разказано това правителство – какво ще прави и в името на кого ще действа това правителство“, каза още той.
Цялото интервю със Страхил Делийски можете да чуете в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..