„Разказът изглежда сложен, но той изглежда и предназначен за участниците, героите в него. Той сякаш не е предназначен за гражданите, за тези, които гласувахме преди 10 дни и това е проблем. Защото този разказ трябва да произведе едно лигитимно правителство. Този разказ трябва да произведе смисъл от съществуването на това правителство. И не на последно място – този разказ трябва да произведе перспектива за това правителство. А виждаме, че основната сюжетна линия се върти около антагонизъм“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Страхил Делийски, политолог и университетски преподавател, който коментира диалога на политическата сцена за съставяне на редовен кабинет.
Той подчерта, че всеки добър разказ, за да отговаря на въобръжението на публиката, трябва да има развръзка, но засега тя липсва и това е проблем.
„Не виждам при така поставените позиции, при така използвания език, как ще се намери онази развръзка, този хепиенд, към който всички казват, че се стремят. Това се повтаря за пореден път. Имаме едни и същи участници в сюжетната линия, които влизат със сходни на предишните си позиции. И вместо в момента те сега да напишат следващата глава за техните взаимоотношения, да я наречем консолидацията на един елит, те продължават в същото русло, сякаш за първи път се вижда. Това не ги издига в очите на гражданите. Усещането, че отново взаимоотношенията между политически елити ще произведат избори, започва да става натрапчиво. А самата идея, че от изборите ще се произведат отношения, които ще произведат нови избори, става все по-демотивиращо за политическо участие“, коментира още политологът.
Страхил Делийски е категоричен, че ако сега отново влезем в нова изборна ситуация, на политиците ще им бъде много трудно да да обяснят смисъла на собственото си съществуване.
„Това ще ги накара правителство да има. Но все пак ще е необходимо смислено да бъде разказано това правителство – какво ще прави и в името на кого ще действа това правителство“, каза още той.
Цялото интервю със Страхил Делийски можете да чуете в звуковия файл.
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..