Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверяват и СИК в Пловдив за несъответствия м/у видео и протоколи

| обновено на 06.11.24 в 16:37

По решение на ЦИК прокуратурата ще проверява 7 секции в цялата страна, в които има разминаване между това, което се чува при броенето на бюлетините от видеозаписа и това, което е вписано в протокола с резултатите. Една от тези секции е 55- та в Пловдив, която се е помещавала в Гимназията по транспорт в район „Източен“.
 

В нея на записа от броенето на хартиените бюлетини се вижда и чува, че има 9 гласа, дадени за  „Величие“, но в проткола те са са вписани за друга партия. 

Напълно спокойно и добре организирано изглежда на видеото броенето на бюлетините в 55-та секция. Първо разписките от машините, а после и хартиените бюлетини се подреждат на купчинки, според отбелязаните партии и коалиции, след това всяка купчинка са брои, числото покрепа се произнася от броящата, а друг член  на комисия вписва това, което е чува.

За гласовете от машина разминаване няма, но хартиените забелязваме разлика. 

Ясно се чуват гласовете за номер 4 в бюлетината- девет. Но в протокола срещу името на партията е записано нула, а числото "девет" е написано ред по- нагоре за Социалистическа партия Български път, за която подадени гласове според видеото няма.

Така е в сканирния проктокол с подписите на членовете. И не само това – там за кандидатите на "Величие" са отчетени две преференции. "Как след като няма дадени гласове?", е логичният въпрос. Този парадокс е могъл да бъде хванат, още когото са описвани преференциите, но не е направено.

Разминаването се е видяло и при качването на данните в РИК, които връщат 55 секция да си  огледат данните. И странните преференции в окончателния протокол ги няма.

Свързахме се с председателя на СИК Атанас Василев, който нямаше никаква идея за предстоящата прокурорска проверка и разбра за нея от Радио Пловдив. По думите му е станало объркване още в черновата, която са писали и в никакъв случай умисъл в грешката няма. После грешката се е пренесла и в беловата. 

Чуйте още в репортажа на Паолина Комсалова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56