Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова, директор на фондация "Европейски институт". 

Трудности ще има в икономическите взаимоотношения между ЕС и САЩ, но не трябва да се стига до крайности като налагане на мита и търговски войни, допълни тя. 

"Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп. Виждаме консервативната позиция по отношение на ограничаване на нелегалната миграция (тук сме на едно мнение), по отношение на разходите за отбрана и др. Притеснително остава, ако се започнат определено "надлъгване", смята Панайотова. 

Тя допълни, че по отношение на войната в Украйна обещанието на Тръмп как бързо, с 1 телефонен разговор ще оправи нещата, не вижда как може да се случи. "Никой и от ЕС не засяга тази тема, да видим днес. Но ЕС е непоклатим по отношение подкрепата за Украйна. Тръмп и администрацията му тепърва ще видят, че никак не е лесно". 

Тя коментира, че ще има опити да се седна на масата на преговори, които досега не се случиха. "Радвам се, че позицията на ЕС за войната в Украйна е единна, въпреки спекулациите на Виктор Орбан и Роберт Фицо. В крайна сметка дори те гласуват като останалите страни от Общността". 

По отношение на конфликта в Израел, Тръмп е голям поддръжник на Нетаняху, припомни Любов Панайотова. "Не очаквам засега конфликтът да спре. Няма начин той да бъде решен по отношение на начина, по който обещават световните лидери - 2 страни на една и съща територия. Това може да стане с 1 държава с 2 автономии. Странно е и мълчанието на арабския свят по темата". 

Ние трябва не да гледаме към Брюксел или Вашингтон, а опирайки се на мощния и проспериращ ЕС, да поемем курс към остра борба към корупцията и злоупотребите, за да процъфти България. Много малко ни трябва, но нашите лидери са с огромно его, коментира още директорът на фондация "Европейски институт". 

Цялото интервю на Елена Крушкова с Любов Панайотова можете да чуете в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50