Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова, директор на фондация "Европейски институт". 

Трудности ще има в икономическите взаимоотношения между ЕС и САЩ, но не трябва да се стига до крайности като налагане на мита и търговски войни, допълни тя. 

"Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп. Виждаме консервативната позиция по отношение на ограничаване на нелегалната миграция (тук сме на едно мнение), по отношение на разходите за отбрана и др. Притеснително остава, ако се започнат определено "надлъгване", смята Панайотова. 

Тя допълни, че по отношение на войната в Украйна обещанието на Тръмп как бързо, с 1 телефонен разговор ще оправи нещата, не вижда как може да се случи. "Никой и от ЕС не засяга тази тема, да видим днес. Но ЕС е непоклатим по отношение подкрепата за Украйна. Тръмп и администрацията му тепърва ще видят, че никак не е лесно". 

Тя коментира, че ще има опити да се седна на масата на преговори, които досега не се случиха. "Радвам се, че позицията на ЕС за войната в Украйна е единна, въпреки спекулациите на Виктор Орбан и Роберт Фицо. В крайна сметка дори те гласуват като останалите страни от Общността". 

По отношение на конфликта в Израел, Тръмп е голям поддръжник на Нетаняху, припомни Любов Панайотова. "Не очаквам засега конфликтът да спре. Няма начин той да бъде решен по отношение на начина, по който обещават световните лидери - 2 страни на една и съща територия. Това може да стане с 1 държава с 2 автономии. Странно е и мълчанието на арабския свят по темата". 

Ние трябва не да гледаме към Брюксел или Вашингтон, а опирайки се на мощния и проспериращ ЕС, да поемем курс към остра борба към корупцията и злоупотребите, за да процъфти България. Много малко ни трябва, но нашите лидери са с огромно его, коментира още директорът на фондация "Европейски институт". 

Цялото интервю на Елена Крушкова с Любов Панайотова можете да чуете в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22