Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Катуница излизат на протест заради продължаващото обгазяване

Жители на село Катуница, община Садово, както и от няколко близки селища излизат на протест в центъра на Катуница. Причината е продължаващото обгазяване от тлеещото втора седмица старо депо за утайки край селото. Хората настояват за спешни мерки за рекултивация или извозване на утайките, които горят в дълбочина. 

В община Садово от четвъртък е в сила частично бедствено положение. Мярката ще помогне да се впрегнат всички ресурси за да се преустанови обгазяването и замърсяването на въздуха над Катуница,  заяви пред Радио Пловдив председателят на Общинския съвет в Садово Атанас Телчаров. 

Решението за протест на жителите обаче остава непроменено заради липсата на резултат над десет дни, допълни  той. 

Междувременно продължават действията за пълно изгасяване на депото, вече чрез „запръстяване“ и и гасене в дълбочина с изпомпване на вода от р. Чая.  Запръстяването е сложна и трудна дейност, коментира  новата методика най-известният пловдивски пожарникар  - главен инспектор Димитър Бришимов. 

Очаква се до една  седмица тлеещото депо да бъде загасено по този начин. След това ще има известен период на внимателно наблюдение, обясни Димитър Бришимов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Връщаме часовниците с 1 час назад тази нощ

Връщането към астрономическото часово време ще се извърши в 04:00 часа местно време тази нощ, когато часовниците се връщат с един час назад.  Това съобщиха за БТА от Българския институт по метрология. Припомням, че на 30 март тази година страната ни премина към лятно часово време. Съглясно постановлението на МС всяка година в нощта..

обновено на 25.10.25 в 19:12

28% от фермерите в България са жени, МЗХ стимулира равния им достъп до сектора

Заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева подчерта важната роля на Пловдивска област в аграрната карта на България. Тя заяви, че 28% от активните фермери у нас са жени , а министерството работи активно за равния достъп на жените до земеделския сектор . Сред основните мерки е подходът ЛИДЕР–ВОМР , при който минимум 40..

публикувано на 25.10.25 в 19:10

Отстранен е служител на ДАИ в Пловдив заради положителна проба за наркотици

Служител на Автомобилната администрация в Пловдив е временно отстранен от длъжност заради положителен тест за наркотични вещества – съобщават от ведомството. Служителят е причинил пътен инцидент със служебен автомобил при пристигане пред учебен център за провеждане на практически изпит. При извършване на маневра на заден ход водачът бута..

публикувано на 25.10.25 в 15:02

Възстановяват и маршрутките до Труд и Строево

Възстановяват от утре маршрутна линия №5, която свързва Пловдив със селата Труд и Строево. Това стана ясно след проведената тази вечер среща между жителите на селото, превозвача Петко Ангелов и кметовете на община „Марица“ и село Труд Димитър Иванов и Спас Стайков. В срещата участваха също представители на сдружение „Бъдеще за село Труд“...

обновено на 25.10.25 в 14:46

В Клисура се провежда Празник на картофите

В Клисура се провежда  Празник на картофите, плодородието и земеделските производители  На пл. „20-ти април“, където се състоя събитието, местни производители и търговци представиха своето производство от картофи, а за любителите и гостите на празника бе организирана благотворителна изложба-базар на кулинарни специалитети, пана от природни..

публикувано на 25.10.25 в 14:45