Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От по-малко сигурни към по-сигурни

Сезон 3, Епизод 2

Продължаваме темата, която отворихме в епизод 1 от сезона, за икономическото мислене в образовнието и възпитанието на децата.

Вероятностното мислене е важна основа за склонността да мислим в числа. Трябва да заменим матрицата "0 или 1” (не знам нищо или знам със сигурност) с матрица на вероятности от 0 до 100 процента.

Как децата да мислят за решения, които не са 100% сигурни? Едно упражнение, което може да практикувате в клас или у дома, е играта Монти Хол: три врати, за една от които има награда - как да изберем правилната? Започваме с налучкване със шанс 1/3, но после променяме информацията по-начин, който ни прави сигурни 2/3 - т.е. увеличваме шанса за успех цели два пъти!
Повечето деца са готови да приемат този подход, но не всички. Някои ще имат нужда от повече помощ, за да мислят и действат с непълна информация. Това е важна добавка в техните умения за успех в бъдещия динамичен и несигурен свят.

Горната игра е контраинтуитивна за повечето хора, не само за децата, но и за хора с много добри познания по математика и статистика. Но разиграването на тази ситуация ще помогне да се убедите защо новата информация прави по-сигурно (макар и не напълно сигурно) нашето решение.

Да останем с отворено съзнание за нова инфорамция може да се тренира с казуси, игри, ситуации. Така вероятностното мислене може да ни направи не само по-аналитични, но и по-оптимистични за бъдещето. В съшото време, неочаквано дори, отвореното съзнание за нова инфроамция ни прави по-защитени от подвеждаща информация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01