Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Христов отличен в Международен хайга конкурс

| обновено на 13.11.24 в 15:43 | Интервю

Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби.

Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална хайга, съответно хайку съчетано с фотография. Жури на конкурса в това издание са световноизвестните хайку поети – Кели Мойер и Майкъл Рехлинг.

„И преди векове е имало хайга, когато някой е пишел хайку, много често си е рисувал отстрани някаква рисунка. Старите майстори са правили така. Това е запазено през вековете, но в днешния урбанизиран и дигитален век, вече, има различни форми на хайга. Не само на рисунка с туш, но и дигитална хайга. Именно, с такава аз участвам в този конкурс. 

Дигиталната хайга е много по-популярна, защото фотографията е много по-достъпна форма за изява и за съчетаване. Интересното при хайга е, че това са кратки форми, както и фотографията, така и хайку. Могат да влязат в една рамка. Това са минималистични форми, най-общо казано, които много добре се допълват. Условието е да не са буквални, тоест да не напишем текст, който да е едно към едно с фотографията. Трябва образът да допълва текста и да го прави още по-дълбок. Така има много по-силен ефект.

Моята хайга, която беше отличена представлява мъж, който се спуска по едни стъпала, като хайку стиховете към нея са –

тихо утро

звукът на токчета,

който ме подминава “, разказва Владислав Христов.

Жената, на която е посветен конкурсът, Джейн Райкхълд, е родена в САЩ, през 1937 година. Учи изкуство и журналистика. Носител е на множество награди за хайку. Публикувала е над тридесет книги с танка, ренга, хайку и друга поезия, които се пазят в американския хайку архив в Държавната библиотека на Сакраменто, Калифорния. Десет години от живота си Джейн Райкхълд посвещава на Basho: The Complete Haiku – превод на цялото творчество на великия японски майстор, за пръв път издадено в един том. Джейн Райкхълде е член на Хайку обществото на Америка, Хайку поети на Северна Калифорния, Хайку Канада, Хайку Интернешънъл, Токио, Япония; Германското дружество за хайку и Поетичното общество на Япония. 

Основава издателската компания AHA Books и списанието Mirrors International Haiku Forum. Джейн Райкхълд стартира Tanka Splendor Awards през 1989 година. Конкурс, който се провежда всяка година. От 1993 година, заедно със съпруга си Вернер, е редактор на LYNX, едно от най-престижните издания за англоезично хайку. От 2000 година двойката предлага ценно, онлайн, съдействие на автори, пишещи хайку. Джейн Райкхълд си отива от този свят през 2016 година.

„Хайку е светоусещане, което няма как да бъде отделено и от визуалната му част. Хайгата е много хубава форма, която съчетава тези две красиви неща, тристишието плюс фотографията. Хайгата се развива много бързо, в момента има и школи по хайга. Тя е достъпна до социалните мрежи и интернет, защото една фотография винаги можем да я публикуваме, по всяко време, съчетана с хайку и да стигне до широка публика“, казва още Владислав Христов, гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Пловдивската опера представя премиерно "Отело" от Верди

Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив.  В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..

обновено на 31.01.25 в 07:31

Венета Маринова открива изложбата "Точно време"

Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив.  Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..

публикувано на 31.01.25 в 06:52