Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опожарените горски площи през 2024 са с 811% повече в сравнение с предходните

Над 90% от пожарите в Пловдивска област са причинени от човешка дейност или небрежност, едва 10 на сто са заради климатичните условия или с умисъл. Това стана ясно от доклад на директора на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов, представен пред Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикан от областния управител проф. Христина Янчева.

„Климатичните промени ни изправят пред нови предизвикателства и трябва да използваме опита от тази година. Губим хиляди декари с ценни гори, животински видове, влошават се условията за живот в населените места. Наложителни са спешни мерки, които да намалят риска от пожари чрез засилване на контрола от институциите и активна работа на местната власт по превенция“, коментира проф. Янчева.

По данни на ст. комисар Димов от началото на годината до края на октомври са възникнали 4069 произшествия, от които З124 са пожари, а 63 от тях са в горски фонд. „Няма драстична разлика в брой на произшествията, спрямо предходните три години, но горските пожари се характеризираха с изключително бързо и безпрепятствено разпространение. Съответно на средна база за предходните три години унищожените площи при горски пожари са 4034 дка, а през 2024 г.  - 36 371 дка, което е драстично увеличение с 811%“, заяви  ст. комисар Димов. По думите му условията се влошават от буйната растителност, продължителното засушаване и високи температури, така и лошото стопанисване на горски, полски фонд и урбанизираните територии.

Другият голям проблем са тежките пожари на депата за отпадъци, складовете за съхранение и преработка на пластмаси, както и незаконните сметища, които заедно с автомобилния трафик, отоплението и запрашаването, допълнително допринасят за влошаване на качеството на въздуха.

В доклада са направени и конкретни предложения за намаляване на риска от пожари в горски територии и за засилване на контрола върху незаконните сметища, които ще бъдат изпратени до всички участници в ЕСС и до общините.

Сред тях са подобряване на превантивните мерки, заложени в плановете за защита на горските територии — минерализирани ивици, поддържане на изградени такива, поддържане на пътища за достъп до териториите. Също така повишаване на възможностите за наблюдение и ранно откриване на пожари чрез възстановяване на съществуващите системи, изграждане на нови, осигуряване на наблюдение чрез дронове и създаване на организация за наблюдение от кметовете на населени места.

Също така недопускане образуването на нерегламентирани сметища за растителни и др. отпадъци около населените места, както и засилване на контрола за непочистени от суха растителност дворни места.

С цел намаляване на риска от възникване на пожари в незаконни сметища се препоръчва изграждане на видеонаблюдение на местата, на които най-често се обособяват нерегламентирани сметища, повишаване контрола от страна на общинските и държавните структури и налагане на санкции.


През декември предстои заседание на Областния съвет за намаляване не риска от бедствия с участието на кметовете на всички общини.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Или трети проби за чума, или бързо обезщетение от 960 000 лева

Министърът на земеделието Георги Тахов се съгласи да бъдат взети трети проби от стадото с овце във Велингад, за които БАБХ установи, че са заразени с чума. Това се случи на среща между него и фермерите снощи във Велинград. За условията на министъра информира Неда Велкова Министърът обяви, че е с мандат за последна и решаваща среща с местните..

публикувано на 03.12.24 в 16:57

Ремонтират ВиК-мрежата в пет пазарджишки села с 4,4 млн. лева

4,4 млн. лева ще получи Община Пазарджик за основен ремонт на водопроводната мрежа на главните улици в пет селата - Мало Конаре, Огняново, Черногорово, Овчеполци и Пищигово. За това съобщи кметът на Пазарджик Петър Куленски, след подписани днес нови споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството.  Общата стойност на..

публикувано на 03.12.24 в 15:43

За главата на богинята Тюхе археолозите знаят от април 2024, а не от 2015 година

Мраморната глава на античната богиня Тюхе не е била открита по време на археологическото проучване на терена на Епископската базилика и наличието й е станало известно едва след проверката на Минисерството на културата и Сектор „Престъпления, свързани с културно-историческите ценности“ към Главна Дирекция Национална полиция. Това се казва в..

публикувано на 03.12.24 в 14:52

Откриването на Небет тепе се отлага за догодина

Втора комисия с представители на НИНКН и Инспектората към Министерството на културата посети днес Небет тепе . На място експертите се запознаха с реставрационно-консервационните дейности и инспектираха пропуските, които трябваше да бъдат отстранени от екипа на проекта „По крепостните стени на Филипопол“.  Научният ръководител по..

публикувано на 03.12.24 в 14:49

Паднали дървета затрудняват движението в Смолянско

Тежкият мокър сняг събори дървета в Смолянско, които затрудняват движението по пътищата в областта. Рано тази сутрин е подаден сигнал за паднало дърво на пътното платно в участъка Пампорово – Стойките. Екип на пожарната в Пампорово е отстранил дървото и разчистил пътя.  В 10:34 ч., днес е подаден друг сигнал за паднали дървета на пътното платно на..

публикувано на 03.12.24 в 11:56