Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF-България призовава за подкрепа на дивата природа

„Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти“ е посланието, с което WWF-България се обръща към всички с призив да бъдат подкрепена дивата природа. Неправителствената организация започна преди дни кампанията си „Абонирай се за природата“.

Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие, коментират от WWF-България. Оттам отбелязват, че по данни от Червената книга може да се смята, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни, посочват още природозащитниците. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръбначните животни – 781 познати вида. За съжаление обаче, много от техните популации са изложени на риск, предупреждават от WWF-България.

Освен бракониерството и климатичните промени, една от най-големите заплахи пред едрите хищници у нас е фрагментацията на техните местообитания, заяви ръководителят на програма „Опазване на видове“ във WWF Нада Тошева, цитирана от пресцентъра на организацията. Тя обърна внимание, че мечките обитават огромни индивидуални територии и изминават десетки километри на ден. Маршрутът им обаче често е преграден от магистрали, пътища, инфраструктурни проекти и други опасни за преодоляване бариери, уточни експертът и добави, че затова от WWF са включили в приоритетите си опазването и възстановяване на екологичните коридори, по които те се придвижват.  

Дейността по изграждането на екологични коридори се разгръща в няколко планински вериги в Източна Европа, сред които Стара планина, Карпатите и Динарските планини. И макар че работата се извършва на територията на шест държави, тази у нас е особено важна. Наскоро екип специалисти на WWF посети района на Западна Стара планина и с помощта на местните горски служители инсталира фотокапани за наблюдение на дивите животни, обясниха от WWF-България.

Благодарение на фотокапаните изучаваме маршрутите, поведението, брачните и хранителни навици и местообитанията на дивите животни. С тяхна помощ успяваме да идентифицираме нарушенията в екологичните коридори и да предприемаме адекватни действия за тяхното възстановяване, разказа старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF. Александър Дуцов. По този начин са определени и участъци за засаждане на диви плодни дървета, които в бъдеще ще увеличат обилието от храна за мечките и по естествен начин ще формират нови екологични коридори.

„WWF вярва, че никой от нас не би искал да вижда дивите животни само на картинка в енциклопедиите с изчезнали видове. Също така не бива да забравяме и че всички те заедно образуват екосистеми, които поддържат равновесието и живота на Земята“, отбелязват от организацията във връзка с новата си кампания.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Почитаме български свещеници, канонизирани от папата

13 ноември се отбелязва като Световен ден на почит към българските католически свещеници, обявени от папа Йоан Павел II за блажени – епископ Евгений Босилков, Камен Вичев, Павел Джижов и Йосафат Шишков.  В началото на 1952 г. организационната структура на Държавна сигурност е приведена в съответствие с изискванията за по-активна и безпощадна..

обновено на 13.11.24 в 14:28

Получавам оценка за направеното през очите и сърцата на хората

 „Ако създаваме мир и красота, ще живеем живот пълен с любов“. Това е едно от красивите послания в новото издание на Даниела Белчева. Думи, които съпреживяваме многократно във всяка една от песните част от “Naive”. Това е вторият албум, който  записва с Милен Кукошаров, Димитър Семов и Михаил Иванов. Той съдържа оригинални произведения на..

публикувано на 12.11.24 в 12:57

„Алтер его” - третото око на Едип и още нещо

Новата книга на Васил Люцканов ще представим тази събота - „Третото око на Едип“. В нея са събрани любопитни морски истории от Бургас.  Ще поздравим бургаските сатирици с възобновяването на хумористичния им клуб „Морските таралежи“ като си припомним гостуването на „Алтер его“ в Дома на писателя, където разговаряхме с Ваньо Вълчев и..

обновено на 09.11.24 в 16:16

Благотворителни инициативи за хората в нужда

За поредна година благотворителната организация „Каритас Витания“ насърчава към добро и помага на нуждаещи се хора.  "Ден на Каритас" е разпознаваемо събитие, което по традиция се провежда в Пловдив и Раковски през ноември. През 2024-а година ще бъде отбелязано на 17-ноември с два благотворителни базара на територията и на двата града...

публикувано на 08.11.24 в 16:26

Стартира кампанията на WWF „Абонирай се за природата“

Кампания „Абонирай се за природата“ започва природозащитната организация WWF - България, съобщиха от организацията. Изчезването на дивите животни е сериал, главната роля в който играем ние, коментират от WWF - България. Те отправят посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. От неправителствената организация допълват,..

обновено на 06.11.24 в 14:39