„Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти“ е посланието, с което WWF-България се обръща към всички с призив да бъдат подкрепена дивата природа. Неправителствената организация започна преди дни кампанията си „Абонирай се за природата“.
Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие, коментират от WWF-България. Оттам отбелязват, че по данни от Червената книга може да се смята, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни, посочват още природозащитниците. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръбначните животни – 781 познати вида. За съжаление обаче, много от техните популации са изложени на риск, предупреждават от WWF-България.
Освен бракониерството и климатичните промени, една от най-големите заплахи пред едрите хищници у нас е фрагментацията на техните местообитания, заяви ръководителят на програма „Опазване на видове“ във WWF Нада Тошева, цитирана от пресцентъра на организацията. Тя обърна внимание, че мечките обитават огромни индивидуални територии и изминават десетки километри на ден. Маршрутът им обаче често е преграден от магистрали, пътища, инфраструктурни проекти и други опасни за преодоляване бариери, уточни експертът и добави, че затова от WWF са включили в приоритетите си опазването и възстановяване на екологичните коридори, по които те се придвижват.
Дейността по изграждането на екологични коридори се разгръща в няколко планински вериги в Източна Европа, сред които Стара планина, Карпатите и Динарските планини. И макар че работата се извършва на територията на шест държави, тази у нас е особено важна. Наскоро екип специалисти на WWF посети района на Западна Стара планина и с помощта на местните горски служители инсталира фотокапани за наблюдение на дивите животни, обясниха от WWF-България.
Благодарение на фотокапаните изучаваме маршрутите, поведението, брачните и хранителни навици и местообитанията на дивите животни. С тяхна помощ успяваме да идентифицираме нарушенията в екологичните коридори и да предприемаме адекватни действия за тяхното възстановяване, разказа старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF. Александър Дуцов. По този начин са определени и участъци за засаждане на диви плодни дървета, които в бъдеще ще увеличат обилието от храна за мечките и по естествен начин ще формират нови екологични коридори.
„WWF вярва, че никой от нас не би искал да вижда дивите животни само на картинка в енциклопедиите с изчезнали видове. Също така не бива да забравяме и че всички те заедно образуват екосистеми, които поддържат равновесието и живота на Земята“, отбелязват от организацията във връзка с новата си кампания.
Сладки и разнообразни радио-моменти ви очакват в „Алтер его“ тази събота! Ще има сатиричен уъркшоп за епиграми и пародии, където ще прозвучат епиграми от наши слушателки. Ще излъчим и разговори с двама изявени сатирици – поетът Янко Стефов и афористичното торнадо Турхан Расиев. Поетичен сблъсък ще се разрази между лиричното его и..
Шестите скаутски игри в градска среда, които ще се проведат на 18 май, от 10 часа, са част от международния фестивал „Здравей, Армения“, който се случва за седма поредна година в Пловдив. Той се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив, в рамките на културния календар на града за 2025 година. Старта и финала на игрите са на..
Фондация "Български архитектурен модернизъм" и Free Plovdiv Tour ви канят на архитектурно-историческата обиколка „Архитектура и история около Цар-Симеоновата градина“, на 15 май, от 18 часа. Мястото на срещата е срещу улица "Велико Търново 45, на широкия тротоар. „Къщите по уличките около Цар-Симеоновата градина ще ни разкажат..
В едно от изданията на предаването Клуб "Неделя" Ви срещнахме с Лора Нейкова - преподавател по актьорско майсторство и човек, който твърдо вярва, че именно театърът е необходимото изкуство за съвременните деца. На въпроса защо смята така, тя отговори така: "Вярвам, че театърът е необходимото изкуство на днешните деца, защото театъра поддържа..
Борис Христов представя своята нова авторска песен „Day by Day”, която е вдъхновена от неговото малко момче Виктор. ”Помоли ме да му изсвиря песен, която е тъжна и хората плачат. Не мислих, че тази песен ще бъде достояние на широката публика. Първоначално заглавието беше “Sad song”, а посланието е доста лично и е като завещание за Виктор...