Община Смолян започна изпълнение на два проекта за енергийно обновяване на сградите на Художествената галерия в града и читалището в село Смилян. Проектите са с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Заместник-кметът Мариана Цекова обясни, че за сградата на галерията се предвижда разработване на инвестиционен проект за монтиране на изолация, включително на еркерите н асградата, и за ремонт на покрива.
Художествената галерия ще се оборудва с отоплителна система на основа на термопомпи. С прилагането на мерките за енергийна ефективност се прогнозира намаляване на потреблението на електроенергия със 73% и намаляване на въглеродни емисии.
С изпълнението на проекта ще се осигурят и по-добри атмосферни условия за съхранение на картините от богатия фонд на галерията.
Бюджетът на проекта е на стойност 1,6 млн. лв.
По проекта за читалище „Проф. д-р Асен Златаров 1927 г.“ в Смилян също е заложена процедура за инженеринг.
Наред със смяна на дограма, поставяне на изолация, обновяване на фасадите на зданието, ще се монтира и отопление с термопомпи.
Проектът е с бюджет 845 хил. лв. Началото на строително-монтажните дейности по енергийното обновяване ще зависи от издаването на строително разрешително.
Срокът за изпълнение на двата проекта е юни 2026 г.
Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби. Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална..
В световния Ден на добротата в Народна Библиотека “Иван Вазов” ще се открие изложбата “Борба за доброта“. Изложбата е част от глобалната инициатива “Fight for kindness“ (Борба за Доброта), обединяваща творци и дизайнери около концепцията за добротата . Тя представя уникални типографски творби от български и международни артисти, посветени..
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..