13 ноември се отбелязва като Световен ден на почит към българските католически свещеници, обявени от папа Йоан Павел II за блажени – епископ Евгений Босилков, Камен Вичев, Павел Джижов и Йосафат Шишков.
В началото на 1952 г. организационната структура на Държавна сигурност е приведена в съответствие с изискванията за по-активна и безпощадна борба с чуждия шпионаж и вътрешните врагове. Първи отдел се трансформира в Трето управление за борба с вътрешната реакция, а Втори отдел става Второ управление за борба с вражеския шпионаж.
Католическото духовенство и по-интелигентните и дейни католици идеално се вписват в представата на българските тайни служби за вражеския контингент на чуждите разузнавания.
Епископът на Никополската епархия Евгений Босилков (1900-1952) и тримата католически свещеници - Камен Вичев, преподавател по философия във френския колеж в Пловдив (1893-1952), Павел Джиджов (1919-1952) и Йосафат Шишков (1884-1952), отказват да се признаят за виновни в шпионаж и избират смъртта.
Процесът срещу четиримата и още 36 души е част от започналата две години преди това разправа с Католическата църква в България от страна на комунистическия режим.
Лично министър-председателят Вълко Червенков настоява за безкомпромисна разправа с католическото духовенство. В нощта на 11 срещу 12 ноември 1952 г. четиримата духовници са екзекутирани в Софийския затвор.
И до днес обаче гробовете на четиримата осъдени на смърт не са известни.
На 15 март 1998 г. във Ватикана папа Йоан Павел Втори провъзгласява монсеньор Евгений Босилков за блажен. На 26 май 2002 г. на тържествена меса, която папа Йоан Павел Втори отслужва на централния площад в Пловдив, провъзгласява за блажени и тримата католически свещеници Вичев, Джиджов и Шишков.
Срещаме ви с енорийския свещеник Димитър Димитров от католическата църква "Свети Дух" в ж.р. "Тракия", с когото говорим за ролята на църквата в различното време днес. Разказваме и за Униатската църква "Свето Възнесение Господне" в града ни, обявена за светилище на тримата блажени. Чуйте в прикаченото аудио.
Лиляна Вълкова е лайф коуч. Мисията ѝ е да помага на хората да са щастливи, както казва тя самата. „Учих се и се уча от световни ментори, които успяват да извадят най-доброто от мен. Обученията ми за личностно развитие започнаха през 2015 година. В тях търсех отговор на въпроса "как да бъда господар на съдбата си", с ясната цел, че..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..
Натали Ангелова завърша Езикова гимназия в град Монтана, но детството й е посветено на изкуството. Занимава се с поп пеене, фолклор и модерни танци, а след това завършва Национална музикална академия " Проф. Панчо Владигеров”. През 2016- та реализира първия си самостоятелен проект, песента "Изгубена”. И до днес продължава да представя своята..
Първи смешки е написал вече Изкуственият Интелект! Ще чуем някои от тях, може и да се посмеем, но със сигурност ще обсъдим феномена „кибернетичен смях“ с нашите специални гости: сатирика Асен Димитров – Феликс и шоумена Жоро Пеев. Освен разговора в студиото, очаквайте свежи епиграми от Феликс и съвсем нова песен от „Замунда Банана Бенд“..
„Богинята в мен. Богинята в теб“ е първата книга на Стела Балджиева, вдъхновена от историите в блога „Мама е богиня“ и обичайните женски проблеми, търсения и копнежи. Официалната премиера на книгата е в петък, 13 декември, от 18 часа, в Природонаучния музей, в Пловдив. Събитието е с вход свободен, а датата петък 13-и е една от..