Румънска фирма закупи от американска фирма първия в историята на страната самолет за "засяване на облаци". Стойността му е 5 милиона долара. Самолетът разполага с възможност за четиричасов полет, покривайки приблизително 500 000 хектара площ. При оптимални условия технологията може да увеличи валежите с до 20 процента.
Това е поводът за разговор с агрометеоролога проф. Валентин Казанджиев. Той обясни, че методът не е нов, а е разработен през 70-те и 80-те години, като България има също разработки в тази област. Мнението му като учен е, че изкуственото изваляване на облаците има две страни. Едната е добра за стопаните, за които всяка капка вода е от полза, но от друга страна се създават предпоставки за нарушаване на общата атмосферна циркулация в даден район.
Той цитира недоказани, но достоверни хипотези, според които изкуственото изваляване предизвиква сериозни последици – градушки или още по-продължителни суши. Трябва да си даваме сметка до какво биха довели нововъведенията в практиката ни, подчерта Валентин Казанджиев и допълни, че цената на самолетите за изкуствен валеж може да се окаже твърде скъпа. Цената и оборудването на самолета са едно, но най- много пари ще са необходими за закупуване на химическите съединения, които предизвикват конденза в средната атмосфера и оттам изкуственото изваляване. Цените на тези реактиви не са много ясни и това може да се окаже препъни- камъка на целия процес, коментира ученият.
Според него трябва да се създават и ползват технологии, базирани на земята и свързани с природата като специализираните напоителни системи. Трябва да се адаптираме към климатичните промени, а не да им въздействаме, подчерта професорът.
Той смята също, че процесът на въглеродна неутралност е невъзможен. Как да станем неутрални – това означава да не излъчваме ФПЧ, аерозоли, които предизвикват процеси на затопляне, а то пък, съчетано с неравномерното разпределение на валежите, предизвиква много бързо изразходване на водния ресурс и се стига до воден недоимък и суша. Това е защото не сме направили нужното да съхраним водното стопанство. България в същото е време е сред най- богатите държави на водни ресурси и минерални извори. Разрушена е цялата напоителна система, като всичко това предизвиква колапса в земеделието и икономиката, коментира Казанджиев.
РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“. Процедурата за..
Търговците ще успеят да спазят срока за преетикитиране и обозначаване на цените в евро и лева от 8 август, но пред тях ще има технически предизвикателства. Това коментира Венцислав Николов, председател на Българска ритейл асоциация. По думите му трудно ще бъде изписването на цените в двете валути при дрехите и обувките през летните..
Общото събрание на членовете на асоциацията в театралната област настоява за спешно отпускане на средства за сценичните изкуства, заради намалената с над 29% субсидия в сектора и редуцирането на приходите на театрите с 5 на сто. В писмо до министъра на културата те предупреждават, че има реална опасност институциите да не могат да изплатят..
Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съветът по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..
С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика. Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..