Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 28 лв. намалява средната заплата в Пловдивска област

През третото тримесечие на годината средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив намалява с 1 % или 28 лв. спрямо второто тримесечие. Тогава средното възнаграждение е било 1 982 лева, а сега - 1954 лв., сочат данните на Териториалното статистическо бюро - Юг. 

Най-голямо увеличение на средната месечна заплата е регистрирано в дейностите „Добивна промишленост“ - с 16.1% и „Култура, спорт и развлечения“ - 6.6%. Най-голямо намаление на средната месечна работна заплата, е при „Финансови и застрахователни дейности“ - с 10.1%.

Най-високо средномесечно трудово възнаграждение традиционно са получили наетите в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - 4 203 лв., „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - 2 998 лв. и „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - 2 524 лева. 

Най-ниско платени са били наетите в „Хотелиерство и ресторантьорство“ - 1 377 лева. 

По размер на средната заплата Пловдивска област продължава да заема шесто място сред 28-те области в страната с 1954 лв. средно. Област Пазарджик е на 17 място с 1743 лв., а Смолян е последна с 1524 лв. 

С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 100 лв. 

Средната месечна работна заплата за страната е 2 275 лв. - с 321 лв. или 16.4% по-висока от тази за област Пловдив. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

1200 колоездачи в българския етап на Тур дьо Франс в Пещера

За трета поредна година България е част от световната верига за аматьори  L’Étape Bulgaria by Tour de France.   Тазгодишното състезание за шосейно колоездене за любители е в община Пещера.  Общо 1 200 състезатели от 16 държави се включват днес в надпреварата. Тя е организирана  в две дистанции - 58  и 112 километра.   Предизвикателство пред..

обновено на 10.08.25 в 20:11

Четирима ранени при катастрофа, спряха движението между Асеновград и Смолян

Четирима души са пострадали при катастрофа на пътя Асеновград - Смолян, съобщиха от полицията.   Инцидентът е станал около 14:00 часа.  Д ва автомобила са се ударили  след втория тунел в посока Нареченски бани.  Заради произшествието движението е спряно, а обходният маршрут е през Девин.  Временно  ограничено заради задимяване от пожар на сухи..

публикувано на 10.08.25 в 16:08

Локализиран е пожарът над Добростан

Борбата с пожара над село Добростан продължава. Огънят е изгасен, но огнището не е напълно потушено.  Мястото е в труднодостъпната местност  "Пилешка чука"  и гасенето се извършва префимно ръчно.  Има пусната линия с вода и от противопожарен автомобил.  Снощи до около 23:00 ч. екипите се бориха с пламъците, след което през цялата нощ останаха 13 души -..

публикувано на 10.08.25 в 11:26

Продължават проверките на пазара за животни в Раковски

От рано тази сутрин полицията провежда акция срещу нерегламентирана продажба на животни в община Раковски, където е най-големият селскостопански пазар за животни в Пловдивско. Там са концентрирани най-много огнища на шарка, предаде БНТ. Засегнати от заразата са още общините "Марица", Съединение, Садово, Първомай и Карлово. В проверките..

публикувано на 10.08.25 в 10:40

Още по-топла неделя с темеператури до 39 градуса

Жълт код за горещо време е обявен днес в 21 области в страната. Сред тях са Пловдив, Пазарджик, Кърджали и Стара Загора.  Според прогнозата на Националния институт по метеоргология и хидрология  днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен, в югоизточните райони и временно силен източен вятър.  Температурите още малко ще се повишат и максималните..

обновено на 10.08.25 в 08:43