Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му.

"Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха допуснали това Отстъпки трябва да бъдат направени и от двете страни", уточни политологът.

В противен случай ще видим още от същото, поредни избори,  в които най- вероятно ГЕРБ отново ще са първи без възможност да формират еднопартиен кабинет и в този симъсл ще са изправени пред същите дилеми като днес.

Коалицията между ГЕРБ- СДС и ПП- ДБ е възможна, но с привличането на други от по- малките партии. Такова желание то страна на тези парти има и всичко зависи от това каква стъпка назад са склинни да направят всички. Засега говоренето е остро, тонът се смекчава от време на време, но това не е достътчно, коментира Ружа Смилова. 

Мнението й е, че разговорите както за председател а НС, така и за правителство много са се забавили, особено от страна на ГЕРБ и така е загубено важно време. Наваксването на това забавяне ще предупредели колко голям е шансът за съставяне на редовен кабинет.

Делян Пеевски е големият препъни камък и преди и сега, министър - сега депутат от неговата партия, направи невъзможна и ротацията в предишния мандат. Сега нежеланието на ГЕРБ да припознае, може би малко прибързаната декларация на ПП- ДБ за санитарен кордон около Пеевски и присъствието му. Това е демократична практика и  други страни, където та се формират около партии, които са заплаха за демократичното управление, коментира политологът.

Гордост и очевидно нежелание за разграничаване личи в това поведениена Борисов, каза Ружа Смилова. 

Това е причината страната доста дълго време да тъпче на едно място, да инкасира загуби и да е в невъзможност да осъществява основни приоритети като пълноправното членство в Шенген и еврозоната.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47