Тричленен експертен съвет ще следи културните събития в Пловдив през годината и ще прави по 5 номинации във всеки раздел на награда „Пловдив“. Досега номинации правеха организации, културни институции и всички граждани.
Предлага се също раздел „Журналистика“ тя да бъде в общия й план, а не само в сферата на културата.
Това става ясно от предложените от общината промени в статута на няколко знакови културни прояви за града. Сред тях са Награда „Пловдив“, Поетическият конкурс „Добромир Тонев“, Международният фолклорен фестивал, Националните есенни изложби и Фестивалът „Златен ритон“.
В статута на Националния поетически конкурс „Добромир Тонев“ се предлага увеличаване на наградния фонд, което би предало по-голяма тежест на приза, както и въвеждането на мандатност на специализираната комисия, която определя лауреатите.
Тъй като средствата за „Националните есенни изложби“ са достигнали праг за обявяване на обществена поръчка, общината ще възлага процедурата по Закона за обществените поръчки или одобряване на куратор след конкурс.
Съобразно инфлационните процеси, бюджетът на Фолклорния фестивал позволява да се въведе лимит от 30 души – изпълнители и организатори, които съставляват групата на една страна.
За Фестивала „Златен ритон“ се предлага общината да връчва 2 отделни награди - за документален и за анимационен филм.
В продължение на 1 месец се очакват становища по направените предложения в деловодството на общината или по електронен път.
"Да откриеш Сицилия" е названието на изложбата – акварел на художничката Михаела Иванова в Галерия „Дяков“. Авторката е родена в Пловдив, завършила е факултета по изобразителни изкуства във ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, специалност Живопис. Има повече от 10 самостоятелни изложби в Пловдив, Пазарджик, София, в Мюнхен, Германия и множество участия..
Среща разговор с проф. Боян Биолчев и представяне на книгата "Сценарият като литература или обратното" ще се състои в Литературен салон "Spirt & spirit" в "Петното на Роршах". Книгата съдържа текстоветев "Чума", "Холтер 87", "Похищението", "Краят на света", а модератор е Александър Секулов. Проф. Биолчев е преводач, сценарист на..
Тематична обща изложба „Пловдив – нашият дом“ открива Дружеството на пловдивските художници в Галерията на бул. „Цар Борис III Обединител" 153. На 27 октомври се навършва една година, откакто тази галерия бе открита. „Мястото, в което пребивава човек, оформя и въздейства върху неговата чувствителност, мироглед, отношения, а думата „дом“ и..
Гласуването за плакатите, участващи в седмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“ , се проведе на 14 и 15 ноември 2024 г. чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерството на културата на Република България. Темата за 2024 г. е „ Всеобща..
„Музикални пространства“ събирана една сцена - виртуозния флейтист Бюлент Евджил от Турция и пловдивската пианистка д-р Велислава Стоянова. Концертът се организира от Генералното консулство на Република Турция и Българско – турски литературен клуб Пловдив с подкрепата на община Пловдив . Тази вечер, 18 ноември, от 18:00 часа в Първо..