Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото "дигитално междучасие" в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов".
Забраната за използване на мобилни телефони в училище фигурира само с едно изречение в Закона за предучилищното и училищното образование. В задълженията на учениците е посочено да не използват мобилните си телефони по време на учебните си часове. Това гласи член 172, алинея 1, точка 12. Реално обаче всяко едно училище решава как да организира изпълнението на въпросната забрана. Идеята е да се повиши концентрацията на учениците и да възпита в тях чувство на отговорност и дисциплина, коментира началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова.
Сред училищата, въвели пълна забрана на смартфони е ОУ "Алеко Константинов" в Пловдив. Директорът Марияна Найденова каза, че са провели много разговори с родителите, които подкрепят на 100% тази забрана. "Всеки учител има мобилно устройство и може да позвъни на родител, ако се налага разговор с детето му.", подчерта Найденова. Тя спомена, че телефоните се събират на определени места и се връщат след края на часовете.
"Децата общуват повече между тях и са много по-спокойни, иначе са вторачени само в телефоните, ако са при тях.", каза Найденова. По думите й те разясняват на родителите тази тяхна мярка още в началото на обучението.
"Приемам тази забрана като нещо нормално, защото са важни както общуването, така и играта между децата, няма такава липса от мобилните телефони.", посочи директорът на ОУ "Алеко Константинов". Според нея има голяма доза самоконтрол сред децата.
"Ние не отричаме дигитализацията, използваме лаптопи, дори скоро ще открием СТЕМ център.", потвърди Марияна Найденова.
Директорът на НХГ "Цанко Лавренов" Светлозар Чавдаров заяви, че при тях няма как да се въведе подобна забрана, защото телефоните са необходими в процеса на обучение на техните ученици.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..