Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Точно днес" за точките на напрежение

Снимка: Яница Марова

В утрото на 20 ноември горорим за протести, отговорно шофиране, книгопечатане и култура с кауза.

Напрежението сред таксиметровите шофьори в страната продължава, излизат на Национален протест. За втори път пловдивските таксита ще шестват по градските улици срещу увеличението на размера на гражданската отговорност. Ще се качат и на АМ Тракия. За недоволството им говорим с Диян Станев, председател на Асоциацията на таксиметровите водачи в Пловдив.

И от там се прехвърляме към движението по пътищата и безопасното шофиране.  Заради зачестилите инциденти с деца и подрастващи по улицата образователното министерство поде кампания за обучение на бъдещите участници в движението. Точно днес тя е в СУ „Цар Симеон Велики“ в Пловдив. За отговорното шофиране и за рисковете на улицата пред младите шофьори ще е следващият разговор с автомобилния състезател Илия Царски, които е лектор на събитието.

Пловдивските теми продължаваме с откриването на мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. За известните исторически факти и как се е родила идеята ще е разговорът на Елена Крушкова с Владимир Славенски, председател на ДСБ в Пловдив.

Как се е развивало изкуството на книгата през различните исторически периоди ще научим от Александър Гьошев, оранизатор на интерактивната изложба „Книгата – От камъка до пиксела“. Пловдивчани ще могат да се докоснат и до прототип на работещ макет на пресата на Гутенберг – бащата на отпечатването.

И още – Веселина Пеева ни води на концерт с кауза. Звезди на българската поп и рок музика излизат на една сцена в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми.

В рубриката „Добро утро, ден“ продължава гостуването на режисьора Петър Одаджиев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Тончо днес" за задачите и неизвестните

Четвъртък утро на 6 февруари по темите:  възможен ли е ДЗИ по математика, вейпове и тинейджърската мода, боевете между депутатите в НС и красноречието им с неясни мотиви. Нашите събеседници са Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители",  д-р Пламена Стоименова от катедра "Патологична физиология" на Медицински университет - Пловдив,   Страхил..

публикувано на 05.02.25 в 16:17

Ботокс и бойкот в "Ден след ден"

Ботокс е една от най-използваните в последните дни дума.  А и първата тема в следобедната програма е свързана с нея. Какви са рисковете от изполването на ботулиновия токсин, къде може и къде не може да се поставя, ще има ли ефект от проверките, разпоредени от здравното министерството? Определя ли цената качеството за сметка на последствията? Въпросите в..

публикувано на 05.02.25 в 14:59

Притчи за душата и времето във „Вход свободен“

Говорим за първата самостоятелна изложба на талантливата Александрина Фрумусаки, „Притчи за душата“. Този петък, в Пловдив. Гостува ни и Виктор Францес, директор на фондация „Калпатару“. Днес от 18 часа, в Дом на културата „Борис Христов“, е представянето на „Черната книга – медитации за всеки ден“, на Свами Тиртха. Очаквайте и..

обновено на 05.02.25 в 09:35

"Точно днес" в утрото на 5 февруари

Психолози вече говорят за пандемията "ботокс" като обществен модел, а здравните инспектори  откриват нелегални количества в салони, които инжектират опасния токсин без право да го правят. Въпросителен и удивителен поставя темата, след като десетки жени се борят за здравето си, вместо гордо да носят новата си визия. За медицинските стандарти, етика и..

публикувано на 04.02.25 в 17:30

За работата и грипа говорим в "Ден след ден"

Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести.   След стагнацията в края на миналата година кариерен сайт отчита ръст в обявите за работа през януари. Къде е Пловдив и в кои..

публикувано на 04.02.25 в 14:45