"Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е много вероятно при екстремни зимни температури да стигнем до ограничения, т.е. до режим на тока. Ние живеем в стартираща енергийна криза. Енергетиката ни е болна и ако се вземат мерки тя може да оздравее, но ако не се направи нищо, ще страдаме", предупреди в интервю да Радио Пловдив, председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски.
Той беше категоричен, че енергийният дефицит в България през зимата ще се увеличи, защото сме застрашени от липса на мощности за покриване на вечерния връх. "Причината е, че имаме един спрял блок в АЕЦ "Козлодуй". В същото време няма достатъчно капацитет за компенсиране на фотоволтаиците при липса на слънце. В момента внасяме скъп ток главно от Гърция, защото гърците реконструираха три свои газови блока, а ние не използвахме времето и средствата от Европа, за да реновираме нашите централи".
"Проблемът у нас ще зе задълбочава", категопичен беше Хиновски. Той подчерта, че всички въглищни централи в момента са ни трайно нужни и зелените енергетици трябва да престанат с настояването те да бъдсдет заменени с фотоволтаици. "4000 мегавата фотоволтаици имаме вече и приносът им за енергийната ни система след светлата част на деня е нула. Те произвеждат енергия през целия ден, но когато тя ни е най- много е необходима - вечерта, фотоволтаиците не произвеждат нищо.Много мощност, а енергия няма", коментира Иван Хиновски.
Другата причина за енергийния дефицит е липсата на вода, който пречи на ВЕЦ-овете да покрият дефицита. Те се включват само в краен случай", поясни евергийният експерт.
Според него е належащо да се вземат спешни мерки, които включват на първо място мобилизиране на въглищните централи, а после дългосрочни усирлия за постигането на върхови мощности.
В заключение Иван Хиновски беше категоричен, че по всяка вароятност тази зима режимът на тока няма да може да бъде избегнат.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..