"Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е много вероятно при екстремни зимни температури да стигнем до ограничения, т.е. до режим на тока. Ние живеем в стартираща енергийна криза. Енергетиката ни е болна и ако се вземат мерки тя може да оздравее, но ако не се направи нищо, ще страдаме", предупреди в интервю да Радио Пловдив, председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски.
Той беше категоричен, че енергийният дефицит в България през зимата ще се увеличи, защото сме застрашени от липса на мощности за покриване на вечерния връх. "Причината е, че имаме един спрял блок в АЕЦ "Козлодуй". В същото време няма достатъчно капацитет за компенсиране на фотоволтаиците при липса на слънце. В момента внасяме скъп ток главно от Гърция, защото гърците реконструираха три свои газови блока, а ние не използвахме времето и средствата от Европа, за да реновираме нашите централи".
"Проблемът у нас ще зе задълбочава", категопичен беше Хиновски. Той подчерта, че всички въглищни централи в момента са ни трайно нужни и зелените енергетици трябва да престанат с настояването те да бъдсдет заменени с фотоволтаици. "4000 мегавата фотоволтаици имаме вече и приносът им за енергийната ни система след светлата част на деня е нула. Те произвеждат енергия през целия ден, но когато тя ни е най- много е необходима - вечерта, фотоволтаиците не произвеждат нищо.Много мощност, а енергия няма", коментира Иван Хиновски.
Другата причина за енергийния дефицит е липсата на вода, който пречи на ВЕЦ-овете да покрият дефицита. Те се включват само в краен случай", поясни евергийният експерт.
Според него е належащо да се вземат спешни мерки, които включват на първо място мобилизиране на въглищните централи, а после дългосрочни усирлия за постигането на върхови мощности.
В заключение Иван Хиновски беше категоричен, че по всяка вароятност тази зима режимът на тока няма да може да бъде избегнат.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..