Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а последният ден от работната седмица прави особен звучен актуалният за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание.
Всички други теми за неясни партийни зависимости или антипатии изглеждат незначителни в сегашните условия на политическо безвремие, идеен и лидерски недоимък. За очакванията и сигналите за възможно решение по пътя към нормалността в държавата - събеседник е политологът доц Алексей Пампоров.
Педагогическият факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 40 години от създаването на Факултета с интердисциплинарна национална научна конференция. За ангажираностт на екипа към иновациите и устойчивото развитие на образователния сектор е разговорът с проф. Владимира Ангелова - декан на Педагогическия факултет в ПУ "Паисий Хилендарски".
Историкът, преподавател, политически анализатор и преводач Явор Сидеров представа книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк. Озаглавена е "Ататюрк. История на идеи" и не е поредната биография на големия турски държавник, а е история на неговите идеи и на реализацията им в турското общество.
В зоната за култура ще ви поканим на концерта на свветовноизвестната българска пианистка Венета Нейнска в събота в Дом на културата "Борис Христов. С него тя започва мащабно европейско турне, озаглавено "Пътища и посоки". В програмата са включени майсторите на клавирните композиции Фредерик Шопен, Рахманинов, Щуберт и др., а изпълненията ще прозвучат на уникалния за страната концертен роял "Стенуей".
Ще се обърнем и с апел към ценителите на изобразителното изкуство. Дружеството на пловдивските художници организира търг с предоставени картини от художниците и с творби от фонда на Дружеството за събиране на средства за издръжката на новата изложбена зала на бул. "Цар Борис III Обединител" 153. Събеседник е председателят на пловдивската група на художниците Лидия Симеонова.
А в последната част от гостуването на режисьора Петър Одажиев в рубриката "Добро утро, Ден" разговаряме за обучението на студентите, оценката, която им дава и въпросите, които темата провокира.
Във понеделник сутрин и все още с празнично настроение, говорим за образование,здравеопазване и изкуство. Даваме думата на младите хора, за да разкажат какво ги тревожи и какви са проблемите, които трябва да се решат за да останат да живеят и работят в страната си. Говорят студентите по медицина, които излизат на протест в шест града - Пловдив, София,..
Часове след Денят на славянската просвета и култура Ви разказваме за формата "Буквоплет". Какво представлява, как се провежда и защо е толкова любимо на децата състезанието по правопис ще попитаме организатора Силвана Джамбазова. Тя ще бъде наш гост заедно с децата финалисти в приключилия само преди седмица последен етап на формата, провел се във Велико..
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..