Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът с мозайките в Епископската базилика стигна до МК

Общинските съветници от ПП-ДБ в Пловдив сезират министерството на културата заради влошеното състояние на мозайките в Епископската базилика на Филипопол. 

В позиция до медиите те определят като абсурдни обясненията на заместник-кмета Пламен Панов, който, според тях, прехвърля отговорността върху Общински институт „Старинен Пловдив“ и подменя истинския проблем. 

Припомняме, че в кулоарите на общинската сесия вчера зам.-кметът Панов обясни, че няма забрана от страна на кмета Димитров мозайките да бъдат почиствани. Съветниците от ПП-ДБ обаче отново твърдят, че има еднолична заповед-забрана към Общинския институт „Старинен Пловдив“ да поддържа културния паметник, без да е възложена грижата на някой друг. 

Затова съветниците настояват министерството на културата да се произнесе за правомощията и отговорностите за управлението и поддръжката на мозайките на Епископската базилика. Друго искане е да бъдат дадени насоки за спешна поддръжка на мозайките и опазването им от по-нататъшно увреждане. За целта съветниците изискват от ведомството да координира действията между Общински институт „Старинен Пловдив“, Регионалния археологически музей и други компетентни органи.

Директорът на археологическия музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов също заяви, такава забрана от страна на кмета няма.  Той съобщи, че другата седмица от археологическия музей ще направят отново проверка на състоянието на мозайките. 

"Кметът всъщност изпълнява предписанията на Инспектората, да се спре всякакво разрушаване на подови мозайки, дълбане в дълбочина. Те са две различни неща - едно е да поддържаш горе плесени на реставрираните мозайки, друго е да разрушаваш подови нива и да дълбаеш в дълбочина", коментира той. 

Ако бъде потвърдено, че мозайките не са добре поддържани, ще бъде наложен акт от инспектората на Министерство на културата на Старинен Пловдив, които стопанисват Епископската базилика.

Позицията на ОИ "Старинен Пловдив" гласи: 

На 15.04.2024 г. по сигнал с вх. № 45-00-126/28.03.2024 г. в Епископската базилика на Филипопол беше извършена проверка от ГД ИОКН към Министерство на културата, а на 16.04.2024 г. беше издадено Разпореждане за прилагане на принудителни административни мерки на ОИ „Старинен Пловдив“, последвано от Констативен протокол от проверката.

Във връзка с констатирането на извършваните от екипа на Института дейности по поддръжка на мозайките и археологическите структури са дадени следните писмени предписания към ОИ „Старинен Пловдив“: 1. „да се преустановят всички дейности, свързани с намеси по ЕНАКЦ Епископска базилика на Филипопол. Срок: Постоянен“ и 2. „Да се изготви и предостави на МК, НИНКН и РАМ – Пловдив, пълна документация за извършените намеси на обекта, след 30.07.2020 г. Срок: 01.06.2024 г.“

Административната процедура, в хода на която са съставени Разпореждане за ПАМ и Констативен протокол, е обжалвана от Общински институт „Старинен Пловдив“. На този етап е налице решение на първоинстанционния съд, което не е окончателно и не е влязло в сила.

В изпълнение на издаденото Разпореждане за ПАМ от 16.04.2024 г. от страна на ОИ „Старинен Пловдив“ са преустановени всички превантивни и поддържащи дейности по ЕНАКЦ „Епископската базилика на Филипопол“ и в указания срок до 01.06.2024 г. е изпратен Доклад за проведена консервация и реставрация на подови мозайки от обект „Епископска базилика на Филипопол“ – Пловдив, след приключването на проект за „Защитно покритие, реставрация и експониране на Епископската базилика на Филипопол 2015 – 2020 г. и приемането на КРР дейности за приключили с Комисия по определения в ЗКН ред“ съответно до МК, НИНКН и РАМ – Пловдив.

В доклада е обърнато внимание, че само месец след връчването на Разпореждането за налагане на ПАМ и преустановяването на поддържащите дейности по подовите мозайки на Базиликата, тяхното състояние е притеснително – „по повърхността на мозайките в определени проблемни участъци вече се наблюдава развитие на плесени, алги, ефлоресценция на соли и повърхностна деструкция на тесери от нестабилни скални породи. Това от една страна влияе деструктивно върху мозайките и хоросана, а от друга създава лошо впечатление у посетителите за не поддържане на обекта“.

Поради наложената забрана за извършването на „всички дейности, свързани с намеси върху ЕНАКЦ „Епископската базилика на Филипопол“ вече седем месеца не се извършва почистване на мозайките от прах и други замърсявания, свързани с ежедневното функциониране на обекта. В резултат на това мозайката придобива неугледен и неподдържан вид.

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Голям пожар лумна в стопанската зона на Пазарджик

В една от промишлените зони на Пазарджик е възникнал пожар. Гори цех в стопанска сграда на "Мирянско шосе".  Обектът се намира в района на изхода от гр.Пазарджик по посока за село Мирянци.   На място поетапно са изпратени 4 противопожарни автомобила и автомеханична стълба с огнеборци от районните служби "Пожарна безопасност и..

обновено на 19.02.25 в 18:34

Пловдивчани се преклониха пред Апостола на свободата

С поклонение пред паметника на Васил Левски пловдчани отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола  на свободата.  Церемонията започна с почетна рота и военен духов оркестър. Последваха стихотворенията „Завръщенето на Васил Левски“ и „Безсмъртие“ от Александър Калчев, прочетени от актьора Тодор Дърлянов. В словото си пред..

обновено на 19.02.25 в 17:01

Осъдиха младежи, продавали дрога срещу криптовалута

Двама  18-годишни младежи от Пловдив получиха условни присъди за продажба на наркотици срещу криптовалута. Наказанието им е с тригодишен изпитателен срок и глоба от 2500 лева. Делото срещу двамата дилъри беше гледано по бързата процедура, като признаха вината си и сключиха споразумение с прокуратурата, което беше одобрено от Окръжния съд...

обновено на 19.02.25 в 14:59

В "Тракия" санират осем блока с над 9 млн. лева

8 жилищни блока ще бъдат санирани  в ж. р. „Тракия“ по програмата за безплатно устойчиво обновяване на жилищния фонд. По нея за финансиране са одобрени 31 блока в Пловдив, като поръчките за първите 18 вече са в ход.  Новата поръчка е за 9 милиона 204 хиляди лева без ДДС. Ще бъдат санирани блоковете с номера 282, 84, 217, 190, 50, 208, както и..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

Пожар унищожи покрива на къща в с. Милево

Пожар унищожи покрива на къща в село Милево в община Садово. Огънят е възникнал малко след 9.30 часа тази сутрин, а причината е в неизмазан комин .  На място са пристигнали три екипа огнеборци от службите в Садово, но въпреки бързата им реакция, огънят е унищожил покрива на къщата и част от имуществото на втория етаж, съобщават от пожарната в Пловдив...

публикувано на 19.02.25 в 13:16