Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук сме пуснали през последните 3-4 години зелени еуглени, за да видим колко време ще издържи едно политическо пречистване. И ако го приемем като експеримент, в който политиците и обществото да си дадат сметка, че има нужда от промяна на политическото мислене, си мисля, че този модел става все по-спешен", заяви политологът доц. Алексей Пампоров.

Той подчерта, че вече много години социолозите казват, че обществото е крайно ценностно разделено, има различни искания и интереси не само у нас, но и по света. Хората, които влизат в Парламента, за да представляват интересите им, забравят какво пише на фасадата на сградата.

"Няма нито една партия облечена в бяло, всички хвърлят кал по останалите, разчитат на омразата и чертаят червени линии. И когато влязат в НС, се питат какво ще се прави, защото никой от тях не е избран с конструктивни идеи".

Разговори между партиите се водят непрекъснато, но има голямо лидерско лицемение и его, които пречат.

"Всички прояви на Кирил Петков са от такова естество, че никой не иска да работи с него. Всички прояви на Пеевски са от такъв вид, че никой не иска да работи с него. Често изказванията на Бойко Борисов са такива, че никой не иска да работи с него. Същото важи за Костадин Костадинов и "Възраждане". На цената на собственото си оцеляване  тези лидери се държат като зелени еуглени".

По думите на доц. Пампоров, ще дойде време, когато всички те ще умрат политически. Хората им се подиграват все повече и започват да търсят решения. Доказателство за това са малките партии, които се появяват, търсейки нещо по-конструктивно.

Във всяка партия има хубави хора, призна Пампоров. Що се отнася до силното лидерство, то се държи на няколко неща, поне от гледна точка на социологическата теория - на харизма, за да са успели да надскочат бариерата и да влязат в Парламента.  

"Оттам нататък вече трябва добра организация и финансова мощ, защото е илюзия да твърдим, че няма партия в света, която да няма връзка с икономически кръгове. Проблемът в България е не, че има връзка, а скрити зависимости. Партиите без тези зависимости не могат да се издържат, но трябва да се знае кой стои зад тези интереси. У нас политиката се прави натъмно".

Направените промени в Конституцията  са смешни, абсурдни и направени на парче.

 "Ние имаме този проблем, докато продължаваме да правим политика на омраза, вместо политика на съединение, докато в политикатат има "тъмни стаички" и шушукане, далавери, няма как да се нормализира ситуацията и ще продължават да шестват зелените еуглени", заяви още доц. Алексей Пампоров.

Интервю - звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20