Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“? Как да се пормени начина на разпределение на водния ресурс у нас?
В интервю за Радио Пловдив проф. Емил Гачев от секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН беше категоричен, че всички проучвания показват, че на годишна база водният ресурс у нас е достатъчен за удовлетворяване на потребностите на хората, дори надвишава тяхното потребление. Основният проблем, сопред него, е в управлението на водите, с които разполагаме и как те се разпределят към потребителите, коментира проф. Гачев.
"От една страна загубата на вода у нас е основен проблем. Тези загуби у нас надвишават 60%, я някъде стигат дори над 80 – 90 процента. Ако увеличим ВиК инфраструктурата можем да удвоим това, което ползваме" подчерта професор Емил Гачев. Той посочи, че особено важно е да има по- добро разпределение на водите. "Климатът ни е променлив, имаме много валежни периоди и продължителни периоди на суша. Трябва да се помисли как валежните води да се съхраняват за периодите на суша, които стават все по- големи".
Според проф. Гачев проблемът с водите трябва да бъде поставен на европейско равнище, защото не сме само ние в това положение, а и цялато Средиземноморие. "Затова всички тези старни трябва да инициират искане за общо финансиране за справяне с този проблем".
Водният експерт заяви, че дори да има стратегия за ВиК сектора, то важно е дали и как се изпълнява тя. "Стратегиите не трябва да са само на книга, а да се изпълняват пректочески. Например след бедствие отговорността обикновено се размива и не става ясно кой е отговорен в крайна сметка. Т.е трябва ни по- добра организация за разпределение и управление на водите и контрол за нейното изпълнение".
Решението с безводието е комплексно. То се състои от взиманвето на множество мерки и от оптимизиране на управлението на водите, подчерта в заключение проф. Емил Гачев.
От 2 април Съединените щати налагат 25-процентни мита върху вноса на всички автомобили, произведени в чужбина. Такива мерки и в такъв мащаб се въвеждат за първи път в такъв обем, което ще размести много пластове. Експерти прогнозират до 17% свиване на печалбите на европейските производители като следствие от тези мита. Задава ли..
Ахмед Доган е главният виновник за положението, в което се намира в момента ДПС. Това заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Орхан Исмаилов, председател на Народна партия Свобода и достойнство (НПСД). По думите му той е наложил модела, според който партията е лидерска, еднолично дружество и всички, които се опълчиха и казваха, какво ще се..
От днес в регионалните здравни инспекции започна поставяне на ваксината "Нименрикс", която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. В пловдивската инспекция също е създадена необходимата организация. В аптечната мрежа в Пловдив обаче трудно може да се намери ваксината срещу бактериален менингит. Припомнме, че препаратът ще се..
Бъларската агрохранителна камара настоява за забрана на влагането на насекоми в българските храни и за пълна забрана на имитиращи продукти. „Заради бизнес интереси и печалби, ние не можем да ощетим нацията. Никога не трябва бизнесът да е пред здравословното състояние на българите“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на..
Тежкото състояние на летище „Пловдив“ се дължи на липсата на достатъчно правени инвестиции, но то има потенциал за развитие и реализиране на успешна концесия. Силата му би могла да бъде в развитието на карго връзките, но и на транспортните съоръжения около него. Това коментира изпълнителният директор на летището Дойчин Ангелов. Поводът..