Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“? Как да се пормени начина на разпределение на водния ресурс у нас?
В интервю за Радио Пловдив проф. Емил Гачев от секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН беше категоричен, че всички проучвания показват, че на годишна база водният ресурс у нас е достатъчен за удовлетворяване на потребностите на хората, дори надвишава тяхното потребление. Основният проблем, сопред него, е в управлението на водите, с които разполагаме и как те се разпределят към потребителите, коментира проф. Гачев.
"От една страна загубата на вода у нас е основен проблем. Тези загуби у нас надвишават 60%, я някъде стигат дори над 80 – 90 процента. Ако увеличим ВиК инфраструктурата можем да удвоим това, което ползваме" подчерта професор Емил Гачев. Той посочи, че особено важно е да има по- добро разпределение на водите. "Климатът ни е променлив, имаме много валежни периоди и продължителни периоди на суша. Трябва да се помисли как валежните води да се съхраняват за периодите на суша, които стават все по- големи".
Според проф. Гачев проблемът с водите трябва да бъде поставен на европейско равнище, защото не сме само ние в това положение, а и цялато Средиземноморие. "Затова всички тези старни трябва да инициират искане за общо финансиране за справяне с този проблем".
Водният експерт заяви, че дори да има стратегия за ВиК сектора, то важно е дали и как се изпълнява тя. "Стратегиите не трябва да са само на книга, а да се изпълняват пректочески. Например след бедствие отговорността обикновено се размива и не става ясно кой е отговорен в крайна сметка. Т.е трябва ни по- добра организация за разпределение и управление на водите и контрол за нейното изпълнение".
Решението с безводието е комплексно. То се състои от взиманвето на множество мерки и от оптимизиране на управлението на водите, подчерта в заключение проф. Емил Гачев.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...