Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдивска област

| обновено на 26.11.24 в 20:15
Снимка: Фейсбук

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина, показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. 
В Пловдив водата ще поскъпне с 4%, в Пазарджик  с 0,3%, а за Смолян поскъпването ще бъде с 5,7%.
Общо осем града в страната ще плащат над 5 лв./куб. метра. Сред тях е и Смолян с 5,68 лв. на кубик вода. С увеличението в Пловдив куб. метър вода ще струва 3,56 лв., а в Пазарджик – 3 лева и 2 стотинки (3,02 лв.).
С увеличението от догодина в Пловдив куб. метър вода ще струва 3,56 лв. 
Това увеличение на цената на водата е одобрено още 2022-ра година с безнес план, който е за следващите пет години.

Всяка година има заложено такова увеличение от КЕВР, обясни пред Радио Пловдив управителят на пловдивското ВиК дружество Антон Гълъбов.

Цената на водата в Пловдив е една от най – ниските в страната, обясни той и подчерта, че водното дружество не е искало драстично увеличение доста години.

Новата цена няма да реши проблемите с остарялата ВиК мрежа, но ще доведе до по - големи инвестиции, заяви Гълъбов.

Той припомни кризата за вода това лято и големите проблеми на водното дружество да осигури качествена водопроводна услуга на гражданите. Необходими са доста сериозни инвестиции като цяло, подчерта управителят на дружеството.

Ако следващите 10 години в сектора не се инвестира достатъчно, като цяло секторът остава в риск, категоричен е Антон Гълъбов.

Подмяната на ВиК-мрежата е задължение на съответните общини, които са собственици на тази мрежа, подчерта още управителят на ВиК – Пловдив Антон Гълъбов.

Тази година  на воден режим бяха 9 от всичките 209 селища в Пловдивска област, обобщи още Гълъбов. 

Той потвърди, че до 31 януари ще приключат всички дейности по бул. „Александър Стамболийски“, свързани с изграждането на Южния обходен колектор в Пловдив.

Интервюто на Паолина Комсалова с Антон Гълъбов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28