Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември.
Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната българска награда за кинодокументалистика „Златен ритон“ – съобщават организаторите на феста.
Адела Пеева е сред най-известните ни режисьори документалисти, като през годините е заснела редица стойностни ленти като „Чия е тази песен“, „В търсене на Списаревски“, „Майки“ и още близо 50 заглавия – забранявани, отричани, бурно аплодирани, понякога награждавани с не особено големи отличия у нас, но много от тях получават признание в чужбина.
Специалната награда „Златен ритон“ се връчва на това издание по повод 35 години от началото на прехода у нас.
Фестивалът ще се открие с филма на Адела Пеева „Излишните“ – лента, която разказва историята на три жени и техните семейство по времето на така наречената „Голяма екскурзия“ и насилствената смяна на турските имена у нас от средата на 80-те години.
Тази година зрителите могат да видят рекорден брой продукции – 84, като 59 от тях са във конкурсната програма за документално и анимационно кино.
Фестивалът ще се проведе в „Лъки Дом на киното“, а връчването на наградите е на 21 декември. Друга новост тази година е, че община Пловдив ще връчи свои награди в двата раздела – за документалистика и за анимация.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..