Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Д-р Николай Болтаджиев
Снимка: вестник "Капитал"

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се диагностицира навреме хронично бъбречно заболяване, което протича безсимптомно.  За жените на възраст от 30 до 40 години пък се предлага заплащането на модерно цистологично изследване за рак на маточната шийка, което осигурява по-ранна и точна диагностика, в сравнение с традиционната цитонамазка. Предлага се също да се включат високоспециализирани изследвания за пациенти с онкозаболявания на кръвта.

Според д-р Николай Болтаджиев, който е член на Надзорния съвет на касата, за жените между 30 и 40 години се подобрява мониторинга за рак на маточната шийка чрез ново изследване, което е по-точно и по-добро и безспорно ще подобри профилактиката. Включването на нови безплатни изследвания за профилактика е много значимо социално и е било докладвано на предходния надзорен съвет по искане на представител на пациентите.  

По думите му за бъбречните заболявания ще се включи изследване на съотношението креатинин-глобулини, което дава по-добра диагностика и осъвременява метода и множество изследвания на биомаркерите, които да се заплащат от касата. "Това е много скъпо изследване, малко лаборатории го правят и досега някои от този тип изследвания се плащаха от фармакомпании. Но това при съверменното лечение на рак е задължително и голяма част от хората си го плащаха сами", посочи д-р Болтаджиев. 

По отношение на новия безплатен пакет за профилактика на злокачествените заболявания. "Стойността му зависи от групите злокачествени заболявания. Досега бяха направени за основните групи – рака на белия дроб, на дебелото черво и на гърдата. Примерно при рака на белия дроб комплектът изследвания ще струват около 800 лева, които ще се плащат от касата за всеки пациент, в зависимост от това, каква терапия да се назначи. Това е съвременното лечение на рака. Всички болни с рак на белия дроб, които подлежат на това изследване, ще знаят, след като го направят дали може да се приложи например прицелна терапия с медикамент, който атакува определени белтъци на раковата клетка, или нещо друго. А  тези медикаменти имат много добър ефект. Също така и за прилагане на имунотерапия. За съжаление до момента пациентите си плащаха сами тези изследвания. Идеята е да те да бъдат включени в бюджета на касата, преди да се гласува нейния бюджет, за да може да се ползват от следващата година", коментира членът на Надзорния съвет на НЗОК.

Според него касата не е, за да се икономисват пари чрез нея, а да се плаща колкото се може повече и за по-оптимално и качествено лечение. "Ние знаем, че имаме най-голямото доплащане от джоба в Европа и касата е длъжник на болните хора, ето защо трябва да приветстваме особено такива нови неща, но те са задължителни, тъй като тук опира до здравето, особено на онкоболните", подчерта лекарят.

Очаква се в новия бюджет пак да има доста повече пари, вероятно ще са около 9 млрд.лв., но трябва да се припомни, че с години имаше останали средства и се прехвърляха за следващата година, каза д-р Болтаджиев и припомни, че миналата година над 40 милиона лева за лабораторни дейности бяха прехвърлени за 2024 г., тъй като не са използвани.  По думите му тези пари са насочени за диагностика и лечение на болни хора, а не, за да се прехвърлят и икономисват. Той е категоричен, че това се случва заради лошо планиран бюждет и рестрикциите в доболничната помощ - а именно лимитите за направленията на пациентите. 

Д-р Болтаджиев допълни, че касата е виновна за това, доколкото е държавен монопол. Членът на надзорния съвет на НЗОК смята, че е време тя да се демонополизира, както е в много европейски държави и, че по-скоро трябва да се помисли за друг начин на управление на средствата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38

Всеки човек може да прояви най- висшата форма на щедрост

По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause.  Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..

публикувано на 26.11.24 в 11:37

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12