Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете

Във Велинград започна повторното  вземане на проби от поставените под карантина четирите ферми, които са под карантина, заради установена чума по животните. Първоначално овцевъдите направиха опит да възпрепятстват контролните органи, но с помощта на полицията те успяха да влязат кошарите.  
При вземането на пробите участва и независим от Българската агенция по безопасност на храните ветеринар=

Първоначално служителите на БАБХ бяха възпрепятствани от собственика на най-голямото елитно стадо Димитър Илиев с мотив, че контролните органи не са се легитимирали.

"Опропастихте ми живота. Защо не търсим по другите ферми. Да се вземат от другите ферми по две-три проби. И ако техните са болни, и нашите са болни", обърна се към специалистите той.

Преди пристигането на представителите на Агенцията по безопасност на храните в района нямаше голямо присъствие на хора, но след призив в социалните мрежи колеги на Димитър Илиев отново се събират, за да го подкрепят.

"Със зъби и нокти ще се боря да се запазят животните. Тук до мене има кланница. В близост сме, които внасят постоянно животни. Незаконно стопанство е до мене, което не е регистрирано. С ъвсем малък брой животни, около 25 животи, които въобще не са регистрирани в системата на БАБХ, не могат да им вземат кръв. Не могат нищо да им направят", каза друг животновъд.

На място има засилено полицейско присъствие, но няма ескалиране на напрежение.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Работник загина в Панагюрище

Трудова злополука отне живота на работник в завода "Асарел Медет“. Инцидентът е станал на обект в Панагюрище, където е рухнала естакада, представляваща основната захранваща линия на фабриката. Според първоначалната информация конструкцията се е срутила внезапно, затискайки работника, който е загинал на място.  Компетентните органи разследват..

публикувано на 18.02.25 в 22:20

Карлово почете 152 години от гибелта на Васил Левски

Пред паметника на големия син на България на едноименния площад стотици родолюбиви граждани и официални гости сведоха глави пред подвига и делото на Апостола на свободата. Почетния строй на представителните роти на 61-ва Стрямка механизирана бригада Карлово прие генерал-лейтенант Михаил Попов, заместник началник на отбраната. Пред паметника на Васил..

публикувано на 18.02.25 в 20:42

Няма да строят огромен жилищен комплекс в кв. Филипово

Отпада идеята за чудовищния комплекс в кв. Филипово в Пловдив със 75-метровите сгради. Това съобщи на страницата си във фейсбук общинската съветничка от ПП-ДБ Веселина Александрова. Комисия отхвърли засега изграждането на небостъргачи в кв. Филипово "След като не го допуснахме до сесия, очаквахме, че кметът ще внесе повторно предложението и..

публикувано на 18.02.25 в 19:23

Карлово сведе глава пред гибелта на Левски

С архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола на свободата Васил Левски започна възпоменателното отбелязване на 152 години от неговата смърт в родния му град Карлово.  На този ден през 1873-та Дякона е обесен в покрайнините - тогава - на София, близо до днешния паметник, издигнат в негова чест през 1895 г. В храм „Успение на св...

обновено на 18.02.25 в 17:00

В Пловдивско глобиха 4-ма шофьори на камиони за износени гуми

Само за два дни при проведената Специализирана полицейска операция в Пловдивска област за водачите на товарни автомобили са санкционирани 4-ма шофьори за износени гуми. Други четирима водачи са карали камиони с изтекъл срок на техническия преглед, двама души са били с нередовни пътни документи, а 3-ма са глобени за неизправни светлини – съобщи..

публикувано на 18.02.25 в 13:33