Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка.
С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя гостува за първи път в Пловдив и галерия „Лабиринт. Откриването на експозицията е на 29 ноември, петък, от 18 часа.
„Мислих много как да нарека изложбата. И, всъщност, имам във всичките си рисунки и други картини, които правя с други материали, има фигури, имам лица, които са вплетени едни в други и реших, че това е подходящо име за това, което правя. Всичките ми работи са фигуративни и има елемент на чувства, на емоции и мисля, че това име е подходящо, за тази изложба.
Винаги, много съм обичала Пловдив. Имам и много добри приятели, дори роднини, в Пловдив. Винаги съм искала да се върна там и да прекарам известно време в града макар, че няма да мога да остана дълго, но за мен е чест да направя изложба в Пловдив, защото има толкова добри художници тук. Толкова добри традиции има и за мен е чест да се представя във вашия град.
Беше ми много трудно да пренеса творбите си от Канада, но успях и тук в България направих няколко така, че ще има от всичко по малко. Избрах тези материали, алуминий и стъкло, защото един ден започнах да работя и забелязах, че в зависимост от това под какавъ ъгъл се гледа творбата, в зависимост от светлината, времето на деня, картините изглеждат много различни. Дори съм направила кратки видеа, на някои от картините, в различно време от деня и те изглеждат като различни картини. Това много ме привлече и продължих да работя в тази посока. По-големите рисунки съм правила тук, четири картини голям формат, другите съм донесла от Канада. Много ме радва и фактът, че на изложбата ще видя приятели, които не съм виждала от много, много години“, казва Мария Астаджова, в интервюто си за предаването „Вход свободен“.
Тя работи с различни техники, от рисунки с туш и перо, акрилни и маслени бои на платно до смесени материали и техники на алуминий, колажи със стъкло на огледало и други материали.
„Процесът ми на работа започва с рисуването на много скици. След това, например, от трийсет скици решавам една или две да сложа на друг материал. Така, че с това се занимавам и сега в България, част от нещата, с които се занимавам и като се върна в Канада, не след дълго, ще поработя върху тях. Но, може би с годините, нещо все повече и повече ме дърпа към България. И се надявам, да имам време да идвам и да стоя повече тук. Не изключвам и възможността, един ден, да се върна окончателно в България“, споделя още художничката Мария Астаджова.
В първата ѝ самостоятелна изложба ще видим избрани рисунки и живописни композиции, изпълнени в различни материали и формати, в отличителен за художничката абстрактен стил. Изключително чувствени, работите на Мария Астаджова вълнуват в съчетанията от противоположности. Меките линии върху студената, режеща повърхност като алуминия, пастелните нежни цветове и остротата във формите разкриват силната чувствителност на твореца, който живо откликва на житейските предизвикатества и претворява в картини емоциите, срещите, взаимодействието със света.
Цялото интервю на Мария Астаджова, за радио Пловдив, чуйте в прикачения файл.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..