След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.
Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил като най-сигурен вариант евтаназирането на животните в констатирани огнища. "Това е европейска регулация и местните власти са безсилни. По същия начин се случиха нещата и в Гърция, и в Румъния", обясни той.
От Асоциацията на овцевъдите и козевъдите са поискали повторни проби, говорили са и с министъра, и с БАБХ, едно от исканията са втори проби с по-голям обхват, както и да се вземат и от 3-километровата предпазна зона.
"Фермерите се съмняват, защото видимо животните са в добро състояние, което не кореспондира със заболяването. Затова искахме втори проби и да се изясни дали има вирус или антитела. Може да е мутирал щам, както това се случи с КОВИД. Резултати ще получим в петък от българска лаборатория, а от европейската в Монпелие - след около 3 седмици. От френската лаборатория могат да кажат от къде е дошъл вирусът", обясни Симеон Караколев.
Ако в петък българските проби отново са положителни, няма да се чака и евтаназията на животните ще бъде в събота, добави той.
На въпрос укривана ли е заразата, Караколев обясни, че има различни версии, включително за кланица, внасяла животни от Румъния.
Болестта е силно заразна, има тежки икономически последствия. България не е износител на агнешко месо, затова нямаме притеснения, но търговски не стои добре страната ни да има каквато и да е възбрана, добави председателят на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите.
Той обясни, че засегнатите стопани са регистрирани земеделски производители, кандидатствали са по различни европейски мерки и ще си получат парите.
"Много е важно да се обясни на хората ситуацията, държавните институции нямат подход към стопаните, които са потърпевши. Трябва по-различно отношение, за тях това е шок, за пореден път", каза още Симеон Караколев.
Цялото интервю на Неда Велкова с председателя на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите е в прикачения файл.
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..